Finalist (UZUNEFE Mimarlık), North Design Union Headquarters – Architecture Design Competition 2019

Finalist (UZUNEFE Mimarlık), North Design Union Headquarters – Architecture Design Competition 2019

UZUNEFE Mimarlık tarafından tasarlanan proje, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tianjin kentinde düzenlenen North Design Union Headquarters Mimari Proje Yarışması'nda shortliste kaldı.

Proje Raporu:

Proje alanı Tianjin kentinin güney batı köşesinde bulunan Hexi Bölgesi’nde yer almaktadır. Karasal iklimin egemen olduğu bölgede, tasarım isteklerinden biri olan; yarı açık alanlarda insanların bir araya gelip beyin rüzgarı yapabilecekleri toplanma alanlarının fazlalığından dolayı kabuklu bir yapı tasarlanmış, “Dünya” dan ilham alınmıştır.

Yeryüzü gibi insanların toplanacağı, dinleneceği, zamanlarının çoğunu geçireceği bir iç mekan oluşturulmuş, bu iç mekan “Atmosfer” ile iklim koşullarından korunmuştur. Kabuğun altındaki ana mekanda ise programda yer alan diğer faaliyetlerin hayata geçmesi üzerine bir senaryo yazılmıştır.

“Samimiyet”, “Sürdürülebilirlik”, “Yetenek” mottosu ile ele alınan tasarım kararlarında beyaz ve yeşil çokça kullanılarak, mekanın dinginleştirici etkisini maksimum seviyeye çıkarılmış, kullanıcıların huzuru, üretkenliği, ve aidiyetinin artırılması hedeflenmiştir.

Program kapsamında 7,411 m² kapalı kullanım alanı sunan projede, ofisler, toplantı-konferans-sergi-sinema-spor salonları, AR-GE merkezi, yemekhane ve cafe gibi fonksiyonlar bulunmaktadır.

Etiketler