+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Hakkında
 

Yayın Sahibi: Arkitera Mimarlık Merkezi AŞ

Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Arkitera Mimarlık Merkezi AŞ adına Emine Merdim Yılmaz

Editörler*:

Tülay Aydın
Burcu Bilgiç
Özüm İtez
Nilüfer Karakoç

Editör: [email protected]

Pazarlama Yöneticisi: Burcu Göncüoğlu / [email protected]

Satış Bölge Yöneticileri: Bengü Gökçe, Mehmet Eriş / [email protected]

Grafik Tasarım: Fırat Seymen

ISSN: 1303-6874

*Soyadına göre alfabetik olarak verilmiştir.

Yayın Politikamız
 

Tanım

Arkitera.com ücretsiz olarak, sadece internet üzerinden yayın yapan dikey bir portaldır. Arkitera.com'da yer alan bölümlerin güncellenme periyodları ve kısa açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Haberler

Gündemi belirleyen konular ve izlenen etkinlikler ile ilgili yazılan ya da çevirilen haberlere ek olarak, yerli ya da yabancı güncel gazete, dergi, online yayınlardan derlenen haberlerden oluşur.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Etkinlikler

Türkiye'de ve yurtdışında düzenlenen etkinliklerin duyuruları yer alır. Hiçbir yorum eklenmeden sadece genel bir açıklama, katılımcı, tarih, saat ve yer gibi bilgiler eklenir.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Yarışmalar

Türkiye'de ve yurtdışında düzenlenen yarışmaların duyuruları yer alır. Hiçbir yorum eklenmeden şartnamesi, katılım koşulları gibi bilgiler eklenir. Yarışma duyuruları düzenleyen kurumlar tarafından doğrudan Arkitera.com'a ulaştırıldığı gibi, yerli ya da yabancı yayınlardan da derlenmektedir.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün

Proje

Proje bölümü Mimari Proje, İç Mekan Projesi, Yarışma Projesi ve Öğrenci Projesi olmak üzere 4 ayrı grup olarak yayınlanır.

Güncelleme periyodu: Hafta içi her gün.

Mimari Proje

İnşa edilmiş projeler yayınlanır. Türkiye'den olabileceği gibi yurtdışından da projeler yer alabilir. Projelerin ilk defa Türkiye'de Arkitera.com'da yayınlanmış olmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

İç Mekan Projesi

İnşa edilmiş ya da proje aşamasındaki projeler yayınlanır. Türkiye'den olabileceği gibi yurtdışından da projeler yer alabilir. Projelerin ilk defa Türkiye'de Arkitera.com'da yayınlanmış olmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

Yarışma Projeleri

Ulusal ya da uluslararası yarışmalarda dereceye giren projelere yer verilir. Özellikle ulusal mimari proje yarışmalarının eksiksiz olarak yayınlanmasına dikkat edilir. Projelerin yayınlanması için mutlaka proje müellifleri ile irtibata geçilir. Yazılı ve görsel bilgilerin müellifinden gelmesi sağlanır, başka kaynaklardan toplanan bilgilerden hazırlanmaz.

Ögrenci Projeleri

Mimarlık veya tasarım fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin lisans/yüksek lisans eğitimi döneminde yapmış olduğu, 1 seneden eski olmayan projeleri yayınlanır.

Söyleşi

Gündemdeki ya da gündeme gelmesini istenilen konular ile ilgili mimar ya da farklı disiplinlerdeki kişiler ile söyleşi yapılır. Söyleşiler aylık olarak programlanır.

Güncelleme periyodu: Haftada 1 ya da 2

Görüş

Kent ve mimarlık gündemine dair yazılar yayınlanır. Arkitera kullanıcıları tarafından güncellenir, editör tarafından onaylandığında yayına alınır.

Güncelleme periyodu: Belirli bir güncellenme periyodu yoktur.

Telif Hakları ve Kullanım Koşulları

 • Arkitera.com'un her türlü telif hakları Arkitera Mimarlık Merkezi'ne aittir.
 • Arkitera.com'un içeriğini oluşturan Haberler, Köşe Yazısı, Söyleşi, Proje, Yarışma Projeleri, Öğrenci Projeleri metinlerinin ve görsellerinin tümü ya da bir kısmı Arkitera Mimarlık Merkezi'nin izni olmadan basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • Ürün Tanıtımı, Reklam, Kariyer bölümlerinin içeriğini oluşturan metin ve görseller basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kesinlikle kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • Arkitera Mimarlık Merkezi'ne ait tüm kurumsal logo, görsel, fotoğraflar izin alınmadan basılı ya da online (CD, İnternet) ortamda kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 • İzin alındıktan sonra yayınlanması durumunda metinlerin kaynağı olarak Arkitera.com belirtilmesi, (Hatalı kullanım: Arkitera, Arkitera Web Sitesi, Arkitera Dergisi, Arkitera Mimarlık Merkezi vb.), faydalanılan kaynakların, yazan, derleyen, çeviren kişilerin isimlerinin belirtilmesi zorunludur.
 • Günlük gazetelerden alınan haberlerin içeriğinde oluşabilecek hatalardan Arkitera.com sorumlu değildir. İçeriğinin düzeltilmesi gereken haberler için önce birincil kaynağına başvurulması gerekmektedir. Söz konusu gazetede tekzip yayınlanmasının ardından Arkitera.com'da gerekli düzeltme yapılmaktadır.
 • Arkitera Kariyer bölümü, yalnızca ilanların duyurulmasından sorumludur. Aday,arkitera.com ile herhangi bir ilişki kurmamakla birlikte direkt olarak ilanı veren müşterinin kendisiyle iletişime geçebilir.
 • Yarışmalarda, Etkinlikler bölümlerinde yayınlanan konuk, tarih ya da saat gibi bilgilerde oluşabilecek değişikliklerden Arkitera.com sorumlu değildir.
 • Haberler, Köşe Yazısı, Söyleşi, Etkinlikler, Yarışmalar, Proje, Yarışma Projeleri, Öğenci Projeleri bölümlerinin konuyla ilişkili başlıklarına üyelerinin yaptığı yorumlardan Arkitera Mimarlık Merkezi sorumlu değildir.
 • Arkitera.com'da bulunan formlar (Arkadaşına Gönder, Köşe Yazısı, Ürün Tanıtımı ve Reklam bölümlerindeki formlar) aracılığı ile gönderilen mesajların içeriğinden Arkitera Mimarlık Merkezi sorumlu değildir.


Yorumlar Hakkında

Projenin mimari-tasarım unsurlarını eleştirmeyen, kişi ve kurumlara hakaret eden, 3. bir tarafı ilgilendimeyen hukuki durumları paylaşan (çeşitli anlaşmazlıklar), eleştiri kisvesi altında kopyacılıkla suçlayan yorumlar herhangi bir uyarı yapmadan silinecektir. 

Arkitera.com Proje Yayın Politikası

Arkitera.com'da yapılan proje yayını aşağıdaki kriterlerin bir veya birden fazlası gözetilerek, haftada 1 toplanan yayın kurulunda verilen karara göre yapılır:

Nicel ölçütler:

 • Fotoğrafların kalitesi,
 • İnşaatın, parsel bazında, peyzajı ve iç mekanları dahil tamamen bitmiş olması,
 • Fotoğrafların yanı sıra teknik çizimlerin de gönderilmiş olması (plan, kesit, görünüş, vs.),
 • Diğer online veya basılı yayınlarda uzun süredir yayında olup, yenilik etkisinin tamamen yok olmamış olması.

Nitel ölçütler:

 • Tasarım ve/ya inşaat teknikleri açısından nitelikli olması,
 • Özgünlük (aynı tipolojideki projelerden ayrışması),
 • Teknoloji, program, biçim ve/ya proje/inşa süreçleri açısından yenilikçi olması,
 • Mimarlık gündeminde tartışma yaratabilecek özelliklere sahip olması,
 • Kamuyu bilgilendirmeye yönelik yayınlanması gereken bir proje olması.

İstisnalar:

 • Editörlerin güne veya duruma göre aldığı inisiyatifler,
 • 2 aylık süreçlerde düzenlenen proje dosyaları ve benzeri uzun erimli yayınlar,
 • Nitel kriterleri güçlü olup nicel kriterleri zayıf olan projelerin, niceliğine rağmen niteliği yüzünden yayınlanması.
Reklam
 

Arkitera Haber Bülteni
Bir hafta boyunca Arkitera.com'da yayınlanan sektörel haberlerden, etkinliklerden, yarışma duyurularından ve sitenin diğer güncel bölümlerinden derlenerek hazırlanan Arkitera Haber Bülteni her Pazartesi bütün üyelere gönderilir. Reklam veren firmalar bültenin üst ve orta bölümününde yer alan banner alanını kullanabilirler.

Arkitera Ürün Bülteni
Arkitera.com tarafından, birden fazla firmanın ürün ve hizmetlerin tanıtımı için hazırlanan Ürün Bülteni, Arkitera.com'un üyelerine dört haftada bir kez e-mail ile gönderilmektedir. Tüm bültenler gönderim sonrasında arşivlenmektedir.

Arkitera Tanıtım Bülteni
Ürün ve hizmetlerin tanıtılması amacı ile tek bir firma için hazırlanır. Haftada bir Arkitera.com üyelerine e-bülten olarak gönderilmektedir.

Manşette Reklam
Arkitera.com manşet haberlerinin görüntülendiği alanda, günlük olarak değişiklik gösteren reklam alanıdır.

Vitrin
Vitrin alanı günlük olarak programlanmaktadır. Firmalar vitrin alanını ürün tanıtımı, kampanya ve kutlama mesajları vs. için kullanmaktadır. Detaylı bilgi için bu alandan firmanın web sitesine ya da Arkitera.com'da hazırlanacak reklam sayfasına link verilebilmektedir.

Ürün Tanıtımı Kutusu
Arkitera.com ana sayfasında ve alt sayfalarında bulunan Ürün Tanıtımı Bölümü'nde her hafta farklı bir ürün yer almaktadır. Hazırlanan sayfalardan detaylı bilgi formu ile okuyucular doğrudan firmalara ulaşabilmektedir.

Banner Alanları
Kampanya veya diğer duyurular için kullanılan reklam alanlarıdır. Firmaların kendi web sitelerine link verilir. Birden fazla firmanın banneri aynı alanda tüm sayfalarda dönüşümlü olarak yer almaktadır.

Ana Sayfada Haber Kutusu
Arkitera.com ana sayfasındaki haber kutusu ile belli periyodlar halinde belirlediğiniz bir tema çerçevesinde tanıtım yapabileceğiniz gibi dilerseniz referans projelerinize yönelik çalışmalarınızı da değerlendirebilirsiniz

Alt Sayfada Reklam Kutusu
Arkitera.com'da yer alan haber, etkinlik ve proje bölümlerinin ilgili alt sayfasındaki sağ kolondaki 2. kutuya reklam verebilirsiniz. Alt Sayfada Reklam Kutusu'na tıklandığında tanıtımınızla ilgili hazırlanacak detay sayfasına yönlendirme yapılacaktır.

Tweet Reklam
Arkitera.com'a ait twitter hesabından "reklamarasi" hashtag'i ile (#reklamarasi) 140 karakter uzunluğundaki tanıtım metninizi yayınlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde sadece bir firma için tweet reklam yapılmaktadır.

Galeride Reklam
Arkitera.com'un en çok izlenen bölümlerinden biri olan galeri bölümünde resimlerin yayınlandığı alanda, firmaların görselleriyle yer alabilecekleri bir reklam alanıdır.

Arkitera'da reklam vermek ve detaylı bilgi almak için [email protected] 

İletişim
A: Arkitera Mimarlık Merkezi
Cemil Topuzlu Caddesi İşbankası
Blokları A Blok Daire 8 Dalyan
34726 İstanbul TÜRKİYE
T: +90 216 355 07 22
F: +90 212 310 29 05
W: www.arkitera.net
E-posta yoluyla bize ulaşmak için:
editor {at} arkitera {dot} com