+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
UNPLAN Kagurazaka

UNPLAN Kagurazaka

8 Haziran 2018, 16:20
  defa okundu.

Kiralik bir binanın içine yerleşen hostelin tasarimi Aida Atelier tarafından yapıldı.

Mimarları projeyi anlatıyor:

UNPLAN Kagurazaka, Tokyo'nun merkezinde, uluslararası backpacker gezginler ve yerli iş seyahatinde olanlar gibi çeşitli konukları ağırlamak için inşa edilen yeni açılmış, kendi gibi yeni kurulmuş FIKA,Inc şirketine ait bir hosteldir. Hostel 78 ranza tarzı yatak ve dışarıya açılan bir lobi ve diğer destekleyici fonksiyonları ile birlikte 3 adet özel yatak odasına ev sahipliği yapmaktadır.

Bu yeni üç katlı binanın tek kiracısı olarak amacımız, mobilya formunda konaklama için öğeleri oldukça banal görünümlü bir binaya eklemek oldu. Sonuç olarak, büyük cam açıklığı olan cephe, caddeye bakan bir dizi kübik ahşap ranza ile karakterizedir.

Bu ranzaların tasarım amacı, misafirler için minimal ama tamamen rahat, özel ve kendilerine ait bir mekan yaratmaktı. Doğal ışık ve sokaklara bakan manzaralar sunulurken, her konuk, her bir ünitenin perdesini kullanarak gizlilik seviyesini kontrol edebilir. Her yatak mekânı bir kilitli kutu, bir aydınlatma armatürü ve bir elektrik prizi içeren başlık ile donatılmıştır.

Lobi alanı, hostel için bir tabela olarak öne çıkan merkez sütunun etrafındaki dev bir masa tarafından karşılanmaktadır. Bu masa resepsiyon, konukların kullanabileceği bir masa, ya da grupların toplanabileceği bir masa olarak geleneksel bir resepsiyon bankosu yerine bir kafe masası olarak hizmet vermektedir. Ev sahibi ve misafirler arasındaki herhangi bir sınır duygusunu ortadan kaldırarak, hostel içindeki sosyal etkileşimi teşvik eder. `Unplan` karşılaşmalar için zemin hazırlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu hostel gezginler ve yerel topluluk ile plansız -unplan- karşılaşmalar yaratan bir yer olmayı umuyor.


Projenin bir modülü de Venedik Mimarlık Bienali 2018'de sergileniyor. Fotoğraf: Davide Galli

Japonya'da uygulanan projenin bir mödülü de Venedik Mimarlık Bienali 2018 kapsamında Venedik'te sergileniyor. European Cultural Centre` in düzenlediği Time-Space-Existence genel baslikli sergide `micro-interiors linked to the World` başlığıyla UNPLAN Hostel ziyaretçilerine gezginler için yarattigi minimal mekani tanitiyor. Küratörlüğünü Ilgin E.Tunc'un üstlendiği sergi tipik mimari sunumu yerine, birebir olcekte sunulan gerçek kübik ahşap ranza mekaninin hikayelestirilmesinden oluşuyor. Mekânı ve tasarımı hikayenin içinde gezinen ziyaretçilerin hayal gücüne bırakıyor.


Fotoğraf: Davide Galli

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Tokyo
Proje Ofisi: Aida Atelier
Tasarım Ekibi: Tomoro Aida
İşveren: FIKA, Inc.
Ana Yüklenici: Benefit Line
Alt Yüklenici: Aoki Kagu Atelier
Peyzaj Mimarlığı: Kojien
Aydınlatma Projesi: Izumi Okayasu Lighting Design
Grafik Tasarım: INSENSE
Mekanik Projesi: RS Setsubi Kikaku
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 570.57 m²
İlgili Projeler