+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
İstanbul Cihangir / Hostel

İstanbul Cihangir / Hostel

15 Şubat 2018, 08:18
  defa okundu.

İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Berna Kuru'nun, Tasarım stüdyosu 3 kapsamında Öğr.Gör. Haydar Dişbudak yürütücülüğünde tasarladığı hostel projesi.

Konumu;

Arsa İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Cihangir semtinde bulunmaktadır. Arsanın 2 cephesi yola bağlanmaktadır. Bir cephesi tamamen açıktır. Açık olan cephe Sıraselviler Caddesi'ne bağlanmaktadır. Sıraselviler Caddesi'nin kuzeydoğusu Taksim Meydanı'na çıkmakta olup, yoğun ve gürültülüdür.

Yapı Formunu Oluşturan Etkenler ve Tasarım Süreci;

Yapıda giriş en yoğun cadde olan Sıraselviler Caddesi'nden sağlandı. Diğer girişlerle bağlantı kurulması için Billurcu Çıkmazı'nda bulunan cepheden de giriş verildi ve bu iki girişi birbirine bağlayan bir yol oluşturuldu. Pasaj mantığı ile oluşturulan bu yol halka açık bir yol oldu. Bitişik nizamlı yapılar bulunduğu için içe dönük bir tasarım kurgulandı, iç avlu oluşturuldu. Böylelikle yoldan iç avluya geçiş sağlanarak avlu meydan görevi görmüş oldu.

Giriş cadde üzerinden doğrudan olmaması için giriş kotu +150 den başlatıldı. Böylelikle bodrum katta da ışık alan mekanlar oluşturuldu. 50 cm kot farkı ile hostelin sosyal alanlarına geçiş sağlandı.

Bina 5 kattan oluşmaktadır. Avluda kolonlar bulunmakta olup cephede etkisini göstermektedir.

1. katta 1,2 ve 4 kişilik odalar bulunmaktadır. Odalar oldukça aydınlıktır. Sıraselviler Caddesi'ne ve avluya bakmaktadırlar. Bu katta spor odası ve aktivite salonu bulunmaktadır. Ayrıca bu kata yemekhaneden de çıkış vardır. Böylelikle sosyal mekanların birleşimi sağlanmıştır.

Aynı zamanda galeri boşlukları ile ışık alan bir hol oluşturulmuştur. 2. katta 4 ve 6 kişilik odalar bulunmaktadır. Odalar ranzalı kurgulanmıştır. Bu katta sinema odası ve teras bulunmaktadır. Banyo ve wc ler ortaktır. 3. katta 8 kişilik odalar bulunmaktadır. Bu odalar da asma kat sistemi vardır. Böylelikle odanın içinde rahat çalışabilecekleri alanlar oluşmuştur. 4. katta ise sadece avluya bakan 6 kişilik odalar bulunmaktadır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Cihangir
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Tasarım Ekibi: Berna Kuru
Danışman: Haydar Dişbudak
İlgili Projeler