+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Urla Atatürk İlkokulu

Urla Atatürk İlkokulu

17 Mayıs 2017, 17:29
  defa okundu.

Mert Uslu Mimarlık ve Modüler Mimarlık tarafından tasarlanan okulun inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Mert Uslu Mimarlık projeyi anlatıyor:

Lineer kurguda sürekliliğini koruyan yapı, arazinin kuzey kenarına yaslandırılarak güneyde oluşturulan geniş avlu ile öğrenci ve öğretmenlerin aktif kullanımına açık bir alan yaratılması hedeflenmiştir. Urla’nın iklimsel özellikleri göz önünde bulundurulmuş olup yapının güney cephesine bakan bölümlerinde yer yer bitkilendirme amaçlı uygulamalar öngörülmüştür.  Ancak uygulayıcı firma tarafından güney cephesine ilişkin böyle bir çalışma henüz gerçekleştirilmemiştir. Yapı da kitleler arası kot farklılıkları yaratılarak tasarımın bütününde iç ve dış mekanda monotonluğun kırılması amaçlanmış ve böylece bir okul olma özelliği barındıran yapıda dinamik bir kompozisyon yakalanmıştır. Bulunduğu fiziksel çevre içerisinde saf geometrik biçimiyle ön plana çıkan yapı, Urla’nın geleneksel dokusunda naif bir tavırla mevcudiyetini sergilemektedir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Mert Uslu / 10 Ağustos 2017, 16:21
Cümleye başladığınız ilkoluldaki "İ" büyük harfle yazılır. "Mı, mi" soru ekinden sonra soru işareti gelecekse boşluk bırakılmaz. "hayat betonarmeden ibaret çocuklar demek mi ?" cümlesinde "Hayat" kelimesindeki H büyük harfle yazılır. Sevde Hanım çok renkli bir ilkokulunuz varmış demekki fakat noktalama işaretlerini göstermemişler pek! Korkmayın betondan bukadar!
 
sevde / 30 Mayıs 2017, 12:28
ilkokul çağındaki bir çocuğu böyle bir okula göndermek mi ? tasarım kriteriniz neydi acaba çocukların hayal dünyasını gri ye boyamak mı ? hayat betonarmeden ibaret çocuklar demek mi ?
 
 

Künye
Proje Yeri: Urla, İzmir
Proje Tipi: İlköğretim Okulu
Proje Tipi Grubu: Eğitim
Ana Yüklenici: İzmir İl Özel İdaresi
Konsept Tasarımı: Mert Uslu Mimarlık
Statik Projesi: İsmail Çelik
Mekanik Projesi: Cemal Karakaş
Elektrik Projesi: Bahri Berçin
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 4,796 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4,550 m2
İlgili Projeler