+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Elbphilharmonie

Elbphilharmonie

12 Ocak 2017, 18:02
  defa okundu.

Herzog & de Meuron'un tasarladığı, Hamburg şehrinin en büyük antreposunun üzerine oturan Elbphilharmonie, 'karma kullanımlı bina' teriminin somut hali.

Elbphilharmonie yüzyıllarca Hamburg'un limanı olarak çalışan Sandtorhafen bölgesinde bulunuyor. Şehrin en büyük antreposu olan Kaispeicher ise 1875 yılında inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı'nda yıkılan yapı daha sonra tekrar inşa edilmiş ve 90'lı yıllara kadar kakao, tütün ve çay depolamak için kullanılmış.

Elbphilharmonie dikkat çekici cam cephesiyle eski antreponun üzerine oturuyor. Yapının içinde iki konser salonu, otel ve konut bloğu var. Eski bina ile yeni ek arasında, yerden 37 metre yükseklikte tasarlanan plaza, bütün binaya yayılıyor ve kamusal bir seyir terası oluşturuyor.


Fotoğraf: Maxim Schulz

Mimari ekip projeyi şöyle anlatıyor:

 Dalgalı panellerden ve yer yer açıklıklardan oluşan cam cephe, eski yapı üzerindeki yeni binayı iri ve yanardöner bir kristale dönüştürüyor. Yeni parlak cephe; gökyüzünün, suyun ve şehrin yansımasını yakalayarak sürekli değişen bir yüzey halini alıyor. Üstyapının alt kısmı da etkileyici bir ifadeye sahip. Kenarlardaki kemer biçimindeki açıklıklar meydana bağlanıyor ve bu bina içi meydandan Hamburg ve Elbe Nehri manzarası izlenebiliyor. Bina içindeki dikey açıklıklar ise meydanı farklı seviyelerdeki fuayeler ile ilişkilendiriyor.


Fotoğraf: Iwan Baan


Fotoğraf: Iwan Baan

Kaispeicher kompleksinin girişi doğuda bulunuyor. Plazaya çıkan yürüyen merdivenin aldığı hafif eğim bir uçtan diğer ucunun görülmesini olanaksız kılıyor. Yürüyen merdiven Kaispeicher’ı bir uçtan diğer uca kat ederek mekansal bir deneyim sunuyor ve plazaya çıkmadan önceki durakta panoramik bir liman manzarasına açılıyor. Kaispeicher’in tepesine oturan yeni binanın altında yer alan plaza ise yeni ile eski arasında devasa bir mafsal görevi görüyor. 


Fotoğraf: Iwan Baan

Eşsiz bir panoramaya sahip bu kamusal alanda restoranlar, barlar, gişe ve otel lobisinin yanında filarmoni orkestrasının yeni konser salonu ve fuayesi bulunuyor. Başından beri bağlamı nedeniyle diğer konser salonlarından farklı olacağı belli olan yeni salon bir 21. yüzyıl projesi. Salon, orkestrayı ve orkestra şefini ortaya alan bir kurguya sahip. Bu mimari kurgu, akustik hesaplamalar ve performansların seyirciler tarafından görünür olması esas alınarak yapıldı. Oturma alanları, duvarlar ve tavan mekansal bir bütünlük oluşturacak şekilde tasarlandı. Stadyum tipolojisine benzetilebilecek salon, dinleyicilerle icracılar arasında maksimum etkileşimi doğuracak şekli aldı.

11 Ocak 2017'de açılışı yapılan binada flarmoni orkestrası tarafından verilen açılış konserini iki parça halinde dinleyebilirsiniz:

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Faruk Özgökçe / 15 Ocak 2017, 00:47
Mimari proje ekibi projedeki karma kullanımın bi yansıması sanırım. :)
 
Ahmet Alvar / 14 Ocak 2017, 10:38
Umarım bundan 100 yıl sonra da bu yapının üzerine başka bir 'star' mimarın 'eser'i inşa edilmez.
 
 

Künye
Proje Yeri: Almanya, Hamburg
Proje Tipi Grubu: Kültür, Konser Salonu
Mimari Proje Ekibi: Herzog & de Meuron, Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Ascan Mergenthaler, David Koch, Jan-Christoph Lindert, Nicholas Lyons, Stefan Goeddertz, Stephan Wedrich, Christian Riemenschneider, Carsten Happel, Kai Strehlke, Stephan Achermann, Sabine Althaber, Christiane Anding, Thomas Arnhardt, Petra Arnold, Tobias Becker, Johannes Beinhauer, Uta Beissert, Lina Belling, Andreas Benischke, Inga Benkendorf, Christine Binswanger, Johannes Bregel, Francesco Brenta, Jehann Brunk, Julia Katrin Buse, Ignacio Cabezas, Jean-Claude Cadalbert, Sergio Cobos Álvarez, Massimo Corradi, Guillaume Delemazure, Annika Delorette, Fabian Dieterle, Annette Donat, Patrick Ehrhardt, Carmen Eichenberger, Stephanie Eickelmann, Magdalena Agata Falska, Daniel Fernandez, Hans Focketyn, Birgit Föllmer, Bernhard Forthaus, Andreas Fries, Asko Fromm, Catherine Gay Menzel, Marco Gelsomini, Ulrich Grenz, Jan Grosch, Jana Grundmann, Hendrik Gruss, Luís Guzmán Grossberger, Christian Hahn, Yvonne Hahn, Naghmeh Haji Beik, David Hammer, Michael Hansmeyer, Nikolai Happ, Bernd Heidlindemann, Jutta Heinze, Magdalena Hellmann, Anne-Kathrin Hellermann, Mirco Hirsch, Volker Helm, Lars Höffgen, Robert Hösl, Philip Hogrebe, Ulrike Horn, Michael Iking, Ina Jansen, Nils Jarre, Jürgen Johner, Leweni Kalentzi, Andreas Kimmel, Anja Klein, Frank Klimek, Julia Kniess, Uwe Klintworth, Alexander Kolbinger, Benjamin Koren, Tomas Kraus, Jonas Kreis, Nicole Lambrich, Jens Lehmann, Matthias Lehmann, Monika Lietz, Felix Morczinek, Philipp Loeper, Thomas Lorenz, Christina Loweg, Florian Loweg, Femke Lübcke, Tim Lüdtke, Lilian Lyons, Klaus Marten, Jan Maasjosthusmann, Petrina Meier, Götz Menzel, Alexander Meyer, Simone Meyer, Henning Michelsen, Alexander Montero Herberth, Jana Münsterteicher, Christiane Netz, Andreas Niessen, Monika Niggemeyer, Monica Ors Romagosa, Argel Padilla Figueroa, Benedikt Pedde, Sebastian Pellatz, Malte Petersen, Jorge Picas de Carvalho, Philipp Poppe, Alrun Porkert, Yanbin Qian, Robin Quaas, Leila Reese, Constance von Rège, Chantal Reichenbach, Thorge Reinke, Ina Riemann, Nina Rittmeier, Dimitra Riza, Miquel Rodríguez, Christoph Röttinger, Guido Roth, Henning Rothfuss, Peter Scherz, Sabine Schilling, Chasper Schmidlin, Alexandra Schmitz, Martin Schneider, Leo Schneidewind, Malte Schoemaker, Katrin Schwarz, Henning Severmann, Nadine Stecklina, Markus Stern, Sebastian Stich, Sophie Stöbe, Stephanie Stratmann, Ulf Sturm, Stefano Tagliacarne, Anke Thestorf, Katharina Thielmann, Kerstin Treiber, Florian Tschacher, Chih-Bin Tseng, Jan Ulbricht, Florian Voigt, Maximilian Vomhof, Christof Weber, Lise Wendler, Philipp Wetzel, Douwe Wieërs, Julius Wienholt, Julia Wildfeuer, Boris Wolf, Patrick Yong, Kai Zang, Xiang Zhou, Bettina Zimmermann, Christian Zöllner, Marco Zürn
Akustik Projesi: Nagata Acoustics Inc.
İlgili Projeler