+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Superkilen

Superkilen

10 Ekim 2016, 14:20
  defa okundu.

Etnik köken, din ve kültürlerin ötesinde bir kaynaşmayı teşvik eden kamusal alan.

Danimarka’nın, çok çeşitli etnik grupları barındıran bir mahallesinde yapılan bu toplanma alanı şehrin geri kalanı için de bir çekim merkezi oluşturuyor. 2006 baharında, mimari ofisin bulunduğu cadde vandalizm ve şiddet içeren eylemlere sahne olmuştu. Kopenhag merkezinde, bir Danimarka Camii tasarımı sürecinden geçen BIG; etnik köken, din, kültür ve diller ötesinde bir bütünleşmenin canlandırıcısı olarak çalışacak kentsel mekânlardaki aktivitelere ve girişimlere yoğunlaşma kararı aldı.

Superkilen’in, dış Nørrebro bölgesinin tam kalbinde konumlanmasından yola çıkarak projeyi şekillendiren ofis; projeye kamu katılımının en üst seviyede olduğu bir deney olarak yaklaştı.

Katılımcı olmayan, halk erişimini göz ardı eden ve önceden belirlenmiş fikirlerin sonradan, kamunun tepkisini çekmeyecek şekilde rasyonalizasyonuna dayanan, politik doğruculuk üzerine kurgulanan bir yöntemi tercih etmeyen BIG; kamunun katılımını tasarımın itici gücü olarak gördü.

Kapsamlı kamusal müzakere süreci, alana yerleştirilecek ve 60’tan fazla ulusu temsil edecek nesneler için önerilerin toplanmasını sağladı. 750 metre uzunluğundaki şema 3 ana bölgeden oluşuyor: spor aktiviteleri için kırmızı bir meydan; çocuklar için çimenlik, yeşil bir park; içinde yiyecek satılan ve piknik yapılan bir pazar yeri.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Kopenhag, Danimarka
Proje Tipi: Park
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Kopenhag Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 30.000 m2
İlgili Projeler