+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Üç Kız Kardeş İçin Ev

Üç Kız Kardeş İçin Ev

14 Aralık 2015, 10:44
  defa okundu.

İspanyol mimarlık ofisi Blancafort-Reus Arquitectura tarafından tasarlanan ev, üç kız kardeşin hem özel yaşam alanlarının olduğu hem de kolektif yaşayabildikleri bir proje.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Uzun zaman önce, güzel bir Portekiz kasabasındaki bir evin girişinde bir yazı okumuştuk: Benim hayalim. 

Bir hayali gerçeğe dönüştürmekten daha ilgi çekici bir şey olabilir mi? 

Bu proje üç kız kardeş tarafından paylaşılan bir hayali gerçekleştirmeyi hedefliyor: peyzaja dâhil olmuş, bulunduğu yerin geleneğinden uzaklaşmayan, doğaya saygılı, kendi içinde pek çok eğlenceli köşe barındıran bir ev. 

Bu sığınak, üç kız kardeş ve aileleri için, üç birbirinden bağımsız bölüm olarak çözüldü. Üç evin üçünün de peyzaja açılan manzaraları ve farklı yönleri; fakat yine de paylaştıkları bir yakınlıkları var. Evler beraber olsalar da birbirlerine karışmış değiller. Bir bahçe, bir zeytin ağacı, ortak bir avlu, kuzenleri için bir bölüm ve arkadaşları için bir bölüme sahipler. 

Çevredeki peyzajla bütünleşik tasarlanan, üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasındaki ev, şüphesiz bağlamını dikkate alıyor. Karmaşık geometrisi ve kullanılan malzemesiyle çekincesiz bir mimarlığın benimsendiği ev geçen yıllarla beraber renginin değişmesini ve mutlu geçen zamanın izlerini taşımayı bekliyor

Yapı malzemelerinin ve uygulama yöntemlerinin tamamen yerel olduğu projede, cephede kullanılan çam ağaçlarının ekolojik, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir bir süreçten geçtiklerine emin olundu. 

Kırsal mimarlık örneği olan ev, bazı geleneksel yapım tekniklerini günümüze adapte etmek için atalardan kalma bilgiyi kullandı. Üç kız kardeşin ortak yaşam alanı olan ev; Irene, Minuca ve María Ángeles’e etik ve estetik uyumla beraber mutlu bir hayat mekânı sunabilmeyi hedeflemekte.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: Murcia, İspanya
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Tasarım Ekibi: Jaume Blancafort , Patricia Reus
İşveren: TitisClothing
İç Mekan Projesi: Candy García
Statik Projesi: Ginés Sabater
Mekanik Projesi: Octavio Artés
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 425.65 m²
İlgili Projeler