+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Desai Chia'dan Göl Kıyısında Bir Ev

Kaynak: Designboom
4 Ekim 2017, 08:50
  defa okundu.

Desai Chia Architecture tarafından balıkçı kulübelerinden esinlenilerek tasarlanan Michigan Gölü kıyısındaki konutta, ölü dişbudak ağaçları geleneksel yöntemler ile yeniden değerlendiriliyor.

Desai Chia'dan Göl Kıyısında Bir Ev

Fotoğraflar: Paul Warchol

Desai Chia firması, Michigan Gölü manzarasına hakim, üç sıralı strüktürden oluşan bir ev tasarladı. Bir mutfak ve üstü kapalı bir teras bulunduran birinci kütle, konutun birincil yaşam birimini oluştururken, diğer iki kütlede ebeveyn odası ve çocuk odaları bulunuyor. Bu strüktürler, bir yemek odası vazifesi gören üstü kapalı bir koridor ile birbirine bağlanıyor.

Bölgedeki balıkçı köylerinde yer alan konutların yapısından esinlenilen projede, Environment Architects ile birlikte çalışıldı. Çatı şekillendirilirken, çatının engebeli arazi ile bütünlük sağlamasına dikkat edildi.

Dış cepheler, shou sugi ban ya da yakisugi adıyla bilinen ve Japonya'da kullanılan geleneksel bir metod ile çürümeye veya böceklenmeye dirençli hale gelecek şekilde kaplandı. Evin iç cephelerinde, döşemelerinde ve hatta bazı eşyalarında çevre bölgede bulunan, hastalıklı ve kurumaya yüz tutmuş dişbudak ağaçları kullanıldı. Bahçedeki patika yol ve basamaklar ise bölgeden alınmış taşlardan yapıldı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler