+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Bitmeyen Sınırlar: Barınak, Kamp, Şehir ve Devlet - 4

24 Temmuz 2014, 18:00
  defa okundu.

Studio X, 17-27 Ağustos tarihleri arasında "Bitmeyen Sınırlar: Barınak, Kamp, Şehir ve Devlet" başlıklı mültecilikle ilgili atölyeler dizisi başlatıyor. Dördüncü konuşmacı 20 Ağustos'ta Nina Kolowratnik.

Bitmeyen Sınırlar: Barınak, Kamp, Şehir ve Devlet - 4

Birleşmiş Milletler bu yıl dünyadaki toplam mülteci sayısının 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en yüksek sayıya ulaştığını duyurdu. Peki biz bu konuyu daha ne kadar görmezden gelebiliriz? Bu zorlu soruya karşılık, İstanbul ve Amman'da yürütülecek kapsamlı bir atölyeler dizisi Ağustos ayında başlıyor: Bitmeyen Sınırlar: Barınak, Kamp, Şehir ve Devlet.

Atölyeler sürecinde, Ürdün ve Türkiye'deki zorunlu göç mekanları her yönüyle ele alınacak. 17-27 Ağustos tarihleri arasında Studio-X'te gerçekleşecek olan atölyelerin sonuçları, 20 Şubat 2015'te "Barışın Mimarisi: Mülteci" sergisi kapsamında yine Studio-X'te sergilenmeye başlayacak. Kamp ya da şehirde mülteci yerleşim alanları planlanabilir mi, planlanmalı mı? Bir yandan mültecilerle ilgili yeni ulusal ve uluslararası politikalar, kent ve kamplarla ilgili planlama yöntemleri ve tasarım yaklaşımları geliştirilirken, ulus devlet ve vatandaşlık kavramının değişen tanımları da bunun yanında gelişen ve önemi giderek artan bir tartışma konusu. Bitmeyen Sınırlar atölye çalışmaları, mülteci yerleşim alanlarını tarihsel ve bugünkü durumları açısından analiz etmek ve anlamak açısından çok önemli bir fırsat.

Nina Kolowratnik'in "Mimari Dilin Çatışması: Simge Sistemlerinin Üretken İstikrarsızlaştırma için Kullanımı" başlıklı konuşmasını 20 Ağustos saat 19:00'da dinleyebilirsiniz.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 20 Ağustos 2014 19:00
Bitiş: 20 Ağustos 2014 21:00
Düzenleyen: Studio-X Istanbul
Kent: İstanbul
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler