TAI / TUSAŞ Akademi ve İK Binası

TAI / TUSAŞ Akademi ve İK Binası

TAI-TUSAŞ Akademi ve İK Binası, Ankara Kazan'da TAI-TUSAŞ kampüsü sınırları içerisinde yer alıyor.

Akademi ve insan kaynakları ofis birimlerini bünyesinde barındıran yapı aynı zamanda sergi alanları ve konferans salonu ile sosyal ve kültürel ihtiyaçlara da cevap vermektedir.

Yapının aynı aks üzerindeki iki girişinden biri yapıya kampüs dışarısından yaklaşma yönünde, diğeri ise kampüs içerisinde özellikle öğle saatlerinde çalışanlar tarafından yoğun olarak kullanılan ‘Hangar Kafe’ yönüne açılacak şekilde düşünülmüştür. Bu aks, bina içerisindeki giriş holü ve sosyal alanlardan devam etmekte, üzerindeki hafif çelik saçak strüktür ve ışıklık ile kütlede de vurgulanmaktadır. Akademideki derslik kullanıcıları ve insan kaynakları çalışanları için zemin katla ilişkili düzenlenen açık alanların yanı sıra, ikinci katta yer alan ve cephe diliyle bütünleşik teras alanıyla açık bir ortak alan daha oluşturulmuştur.

Yapı genelinde önemsenen doğal havalandırma, enerji tasarruflu sistemler, kübik form ile yakalanan modüler ve sade tasarım anlayışı, cephede kullanılan alüminyum güneş kırıcılar ve brüt beton yüzeylerle vurgulanan doğal malzeme kullanımı temel tasarım kriterleri olarak benimsenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın