Silver XONE Ödülü (Mimari Camlar-Dekorasyon), Öğrenci Ödül Grubu, XONE Design Competition

Silver XONE Ödülü (Mimari Camlar-Dekorasyon), Öğrenci Ödül Grubu, XONE Design Competition

Proje Raporu

Tessera

Tessera, eski çağlardan beri bir ifade aracı ve süsleme olarak kullanılan mozaiklerden ilham alınarak oluşturulmuş bir cam paneldir. Formunu mozaik eserlerin parçacıl halinden almıştır. Panel, insan sirkülasyonunun yüksek olduğu içi mekanlarda iletişime katkı sağlayacak bir oyun aracı olarak tasarlanmıştır. Panel sayesinde, cam saydamlık özelliğiyle öne çıkan bir malzeme kalıbından sıyrılıp, kullanıcının özgürce şekillendirebileceği bir objeye dönüşmektedir. Kullanıcı iki yüzeyi farklı renkte olan dokulu cam mozaikleri çevirerek farklı varyasyonlarda yazı veya desen oluşturabilir. Bu hareket, alandaki iletişimi güçlendirebileceği gibi kullanıcının panel aracılığıyla mekânda bıraktığı iz sayesinde aidiyet duygusunu da tetikler.

Tessera, tüm bu özeliklerin temelinde alanı kontrollü bir şekilde bölmeye odaklanır. Cam parçaların her biri bu işlevi istenilen duruma göre açık veya kapalı kullanılarak estetik bir biçimde gerçekleştirir. Tessera’nın kurulumu zahmetsiz bir süreçtir. Üretimde çerçeve, renkli camların lamine cama dönüştürülmesiyle oluşturulan cam mozaik ve paneldeki cam parçaların hareketini sağlayan döndürme aparatı kullanılır. Çerçeve içerisine monte edilen döndürme aparatı ve ona sabitlenen camla birlikte çerçeve oluşturulur.

Uygun bir formda üretilen tek tip çerçeveler birbirleri üzerinde kayarak paneli oluşturur. Bu Panel istenilen boyutlarda ve mekânın gereksinimlerine göre sayıda çerçeveden ve renk kombinasyonlarında üretilebilir. Bu noktada tasarımda esneklik söz konusudur. Aynı zamanda panelin donatı ile ne tip bir ana çerçeve ile kullanılacağı da kullanıcıya bırakılmıştır.
Cam kırılganlığıyla bilinen bir malzemedir. Paneldeki cam mozaiklerin kırılması gibi bir durumda döndürme aparatı ile montelenmiş çerçevenin montesi sökülerek cam mozaik çıkarılabilir ve yedek mozaiklerden takılabilir. Cam mozaikler küçük parçalardan oluştukları için ihracat fazlası camlar bu amaç doğrultusunda değerlendirilebilir. Tessera, her çeşit kullanıcı profiline uygundur. Küçük mozaiklerden oluşan çoklu yapısı sayesinde çocuk, yetişkin ve engelli ergonomisine uyum sağlar. Cam mozaiklerin üzerindeki doku gün ışığında güneşle; gece ise panelin ana çerçevesine koyulabilecek spot ışıklar ile etkileşime girerek ışığın kırılıp dağılmasını sağlar. Bu sayede öngörülenden daha fazla yansıma ve renk varyasyonu ortaya çıkar ve bu durum, mekân içinde estetik bir görünüm yaratır.

Etiketler

Bir cevap yazın