Platinum XONE Ödülü (Çimento Alternatif Yapı Malzemesi ve Dekoratif Ürünler), Profesyonel Ödül Grubu, Xone Design Competition

Platinum XONE Ödülü (Çimento Alternatif Yapı Malzemesi ve Dekoratif Ürünler), Profesyonel Ödül Grubu, Xone Design Competition

PROJE RAPORU

YUVA

Yuva, sokakta yaşayan kediler için bir barınma, oyun oynama, beslenme, insan dostlarıyla iletişim kurabilme imkanı oluşturmaktadır. Sokakta yaşayan hayvanlar için yapılan evler çoğu zaman bakımsız, ilgisiz durumdadır. Hayvanlar bu bakımsız evlerde kalıyor veya soğuk hava koşullarında sokakta saklanacak yer arıyorlar. Ayrıca sokaklarda koyacak yer olmadığından insanlar hayvanlar için koyacakları mamaları yere koymak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle Yuva, tek kişilik bir bank ve kediler için barınacak bir alan oluşturuyor. Ürün, kedi ile insan arasında birebir bir bağ oluşturacaktır, bu nedenle bank tek kişilik tasarlanmıştır. Bankın oturma alanının uzunluğu 80cm’dir. Bunun nedeni, oturma alanının aynı zamanda kedi ile insanın ilişki kuracağı yer olmasıdır.

İnsan dostu dinlenmek için banka oturduğunda yuvasında olan kedi yuvanın giriş deliğinden onu görüp rampadan yukarı çıkıp onunla oynayabilecektir. Su ve mamasını da orada yiyebilecektir. Yuvanın penceresi aynı zamanda kedinin mama ve su kabıdır. İnsanlar mama koyduğunda kedi sesini duyup veya gölgesini görüp yukarı çıkıp yiyebilecektir. Kediler sıcak ortamları da sevdiği için penceresinden içeriye girecek güneş ışığı onu rahatlatacaktır.

Yuva, çimento malzemeye farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Çimento malzemenin sert dokusu bu ürünle sıcak bir yuva algısı oluşturmaktadır. Yuvanın içi ve bankın yuvaya bakan alt kısmı mavi renge boyanmıştır. Bunun nedeni kedilerin bu rengi daha iyi algılaması ve onları sakinleştirmesidir. Kedilerin gözü mavi rengini daha net algılamaktadır. Ayrıca beton malzemenin temizlenmesini kolaylaştıracağı için de boyanması tercih edilmiştir. Yuvanın içine de hem rahat olması hem de sıcak tutması için minder yerleştirilmiştir. Bu kolay temizlenmesini de sağlayacaktır. Parklarda, meydanlarda, sahil kenarlarında kullanılabilecek bir sokak mobilyası olarak tasarlanmıştır. Sokak mobilyası olduğu için görevliler tarafından temizlenme imkanı olacaktır.

Yuvanın temeli 80×80 cm’dir, meydanlardaki karoların içine yerleştirilebilecektir veya tek başına da konulduğunda sağlam bir temel oluşturmaktadır.

Dünyanın her yerinde hem canlılara hem doğaya hem de insanlara fayda sağlayabilecek bir üründür. Çimento malzeme dayanıklı, sürdürülebilir, sağlığa ve doğaya zarar vermeyen bir malzemedir ve sokak mobilyası olarak kolay uygulanabilecek bir malzemedir. Yuva maliyet olarak da üretimi uygun bir ürün olacaktır. Yuvanın içi ve oturma alanının yuvaya bakan alt kısmı kedilerin sağlığı açısından düşük VOC (Volatile Organic Compounds-Uçucu Organik Bileşikler-kanserojen) değeri içeren boya ile boyanacaktır.

NEST

The nest provides a shelter for the cats living on the street, an opportunity to play, feed and communicate with their human friends. Houses built for animals living on the street are often neglected and ignored. Animals stay in these neglected houses or seek shelter on the street in cold weather conditions. In addition since there is no other option than to put the food on the street, people place it on the ground. That’s why the “Nest” creates a single bench and a shelter for cats. The product will create a one-to-one bond between the cat and the human, so the bench is designed for one person. The length of the sitting area of the bench is 80 cm. This is because the sitting area is also the place where the cat and human will interact. When the human friend sits on the bench to rest, the cat in its nest will be able to see him through the entrance hole of the nest and go up the ramp and play with him. It will also be able to eat its water and food there. The window of the nest is also the cat’s food and water bowl. When people put food, they will be able to hear the cat’s voice or see its shadow and go up and eat. Since cats also love warm environments, the sunlight that will come in from their window will relax them.

The slot gives a different perspective to the cement material. The hard texture of the cement material creates a warm home perception with this product. The inside of the slot and the lower part of the bench facing the slot are painted blue. This is because cats perceive this color better and calm them down. Cats’ eyes perceive the color blue more clearly. In addition, it was preferred to paint the concrete material as it would facilitate cleaning. A cushion is placed inside the nest for both comfort and warmth. This will also make it easy to clean. It is designed as a street furniture that can be used in parks, squares and seaside areas. Since it is street furniture, it will be possible to be cleaned by the officials. The foundation of the nest is 80×80 cm, it can be placed inside the tiles in the squares or when placed alone, it creates a solid foundation.

It is a product that can benefit both living things, nature and people all over the world. Cement material is durable, sustainable, does not harm health and nature, and it is a material that can be easily applied as street furniture. The nest will be a suitable product to produce in terms of cost. The inside of the nest and the lower part of the sitting area facing the nest will be painted with paint containing low VOC (Volatile Organic Compounds) value for the health of cats.

Kategori: Çimento Alternatif Yapı Malzemesi ve Dekoratif Ürünler
Ürün Adı: Yuva
Derece: Platinum

Etiketler

Bir cevap yazın