Katılımcı, “Kapı Tasarlıyorum” 2018 Öğrenci Tasarım Yarışması

Proje Raporu:

Proje konusu olan ”otoportreyi” yansıtmak adına tasarladığımız Inner adını verdiğimiz kapı tasarımında tasarım ekibi olarak ortak kişilik özelliklerimizi ve birikimlerimizi soyut bir biçimde anlatmayı amaçladık. Bunun yanında estetik bir görünüm sağlamak amacıyla malzemelerde uyumu yakalamaya çalıştık. Kişiliğimizi yansıttığımız bu tasarımı öncelikli olarak kişisel bir kullanım alanı olan çalışma odası için kurguladık.

Tasarımı yaparken, ortak ve temel kişilik özelliklerimiz olan hayalperestlik, duygusallık gibi özelliklerimizi ifade etmesi için renkli bir yüzey oluşturduk. Bunların üzerine eklediğimiz diğer farklı özelliklerimizi ifade etmesi adına farklılaşan katmanlar uyguladık. Birikimlerimizin algımızın açılmasında etkili olduğuna inandığımız için bu katmanlar genişleyerek büyümekte ancak her zaman temelde bulunan özelliklerimiz bizi yönlendirmekte. Bu yüzden de bir mekandan diğer mekana geçiş öğesi olan kapının en derininde bulunan bu kısmı odaya yönlendirecek nitelikte olması için şeffaf olarak kurguladık. Oluşturduğumuz tabakaların izlerini duvar yüzeyinde de devam ettirdik ve böylece duvar ve kapı arasındaki uyumu sağlamaya çalıştık.

Kapının yapım tekniği olarak menteşeli sistem uyguladık. Yerel malzeme kullanımının önemine dikkat çekmek için karaağaçtan elde edilen masif ahşap malzemeden oluşturulan tabakalar halinde kurguladık. Bu tabakaların arasında kalan renkli ve şeffaf yüzeyde epoksi kullandık. Kapı kolunda ise metal demir malzeme kullandık. Kullanıcı isteğine göre malzemelerde değişiklikler önerilebilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın