Katılımcı, ANSİAD Öğrenci Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, ANSİAD Öğrenci Mimari Proje Yarışması

Proje Raporu

Dünyada halihazırda yaşanan yoğun ve bilinçsiz tüketim, aşırı yapılaşma ve fabrikalaşma, beraberinde iklim problemlerini getirmektedir. Geçtiğimiz yıl Marmara sularında yaşanan müsilaj, bu sürecin bir sonucudur.

Sıcaklık artışı, atıkların suya dökülmesi gibi olaylar müsilajı tetiklemekle beraber kent ve kırsalda büyük problemler oluşturmaktadır. Bu bağlamda yakın gelecekte yaşanacak iklim krizleri üzerine insanların bilinçlenmesi esas alınarak çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Bu bağlamda, müsilaja yönelik çözüm oluşturacak modül tasarlanmıştır. Bu modül, suyu müsilajdan ayırıp denize kazandırırken, insanlara yakın gelecekte kendini gösterecek olan tehlikeyle ilgili fikir verecektir. Bununla birlikte çeşitli kullanım tiplerine imkân sağlayacaktır.

Tasarım suyu müsilajdan arıtan iki ana modülden oluşmaktadır: opak ve saydam modül. “Saydam” modül “Opak” modülden farklı olarak depoladığı müsilajı çevreye göstermektedir ve insanlarda müsilajın varlığı ile ilgili bilinç oluşturmaktadır. Modülün yapısını oluşturan malzeme, ısı ve basınca dayanıklı “Emaye” cam olarak belirlenmiştir.

Suyu temizleme işlemi, dört başlıkta sağlanmıştır: çöp arıtımı, taş ve çakıl arıtımı, yosun arıtımı ve müsilaj arıtımı. Çöp arıtımı modülün suyu vakumlama ile çektiğinde yapılan ilk arıtımdır. Poşet, şişe gibi denize atılmış olan çöplerin sudan arıtılmasını sağlamıştır. Taş, çakıl, yosun arıtımı, katı maddenin sudan uzaklaştırılması işlemidir. Son olarak müsilajın arıtım aşaması, bir kumaşın geçirgenliğini kullanarak suyun tekrar denize dökülmesini sağlayan aşamadır.

Tüm aşamalarda arıtım sağlandıktan sonra biriken maddeler, filtrasyonun yapıldığı bölgedeki paslanmaz çelik kapakçıkların açılmasıyla tahliye edilecektir.

Saydam modüle yerleştirilen ışık kaynağı, müsilaj birikimiyle orantılı olarak renk değiştirmekte ve kirliliğe yönelik bilinç oluşturmaktadır.

Tasarım, Marmara’nın metropolü İstanbul’da, tarihi dokunun yoğun tüketimle birleştiği Eminönü Meydanı’nda konumlanacaktır. Reşadiye Caddesi’nin yanında bulunan sahil şeridinde, saydam modülü odak olarak kullanarak bir yerleşim tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın