Katılımcı, AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması 2022

Katılımcı, AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması 2022

PROJE RAPORU

Duman dedektörü, tipik bir yangın göstergesi olan dumanı algılayan bir cihazdır. Yangın belirtisi olan dumanı; ısı, ışık veya gazlı algılayıp sinyal verir.

Günümüz yangın yönetmeliği gereği birçok alanda kullanılması zorunlu olan duman dedektörleri plastik oluşu ve tekdüzeliği ile iç mekan tasarımlarının bir parçası olmaktan uzak, kenara köşeye saklanan teknik bir ekipman olmanın ötesine geçemiyor. Tam da buradan hareketle dedektör mermer tozunun geri dönüşümü ile sürdürülebilir doğal kaynak yönetimine ve sektöre katkı sunmayı amaçlarken, amorf yapısıyla tasarımcının elini güçlendirmeyi, farklı doku ve malzeme varyasyonları ile ortama şıklık katmayı hedefler.


Smoke detectors, which are obligatory to be used in many areas due to today’s fire regulations, cannot go beyond being a technical equipment hidden in a corner, far from being a part of interior designs with their plasticity and uniformity. From this point of view, the detector aims to contribute to sustainable natural resource management and the sector with the recycling of marble dust, while aiming to strengthen the hand of the designer with its amorphous structure and to add elegance to the environment with different texture and material variations.

Etiketler

Bir cevap yazın