Katılımcı, 25 Kasım 1922-2022 Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması

Katılımcı, 25 Kasım 1922-2022 Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması

Mimari Rapor

Giriş

Geçmişte Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti’nin hüküm sürdüğü bu şehir konumu gereği birçok savaş ve işgale uğramıştır. Balkan Savaşları ile son kez işgal-savaş buhranına giren Edirne, Kurtuluş Savaşı ile başlayan Mudanya Ateşkes Antlaşmasına uzanan sürecin sonunda; 25 Kasım 1922’de ilelebet özgürlüğüne kavuşmuştur.

Ana Fikir

Edirne’nin Kurtuluş’u gibi tarihsel olayların, aradan yıllar geçtikten sonra gelecek nesillerin zihninde yer etmesi için, anıt-anma mekânlarının mevcudiyeti gereklidir. Anıt-anma mekânları bu bağlamda  geçmişte yaşanmış olayların kamusal alanda fiziksel temsiliyet ile kolektif hafızada canlı tutulmasını sağlar.

Edirne’nin Kurtuluş’unun 100. Yılı anısına tasarlanan anıt-anma mekânı, Edirne savunmasının önemli yerlerinden, bir dizi toprak altı savunma mekânı olan Hıdırlık Tabyası’nın yanında bulunuyor. Savaş-barış, esaret-özgürlük tezatları bağlamında, bu savunma mekânları yeryüzüyle keskin bir ayrım yapıyor.

Tasarladığımız anıt ve anma mekânında, ‘yeryüzünden gökyüzüne açılan bir boşluk kurtuluşu tanımlıyor. Bu boşlukta kentin birçok yerinden görünen, minarelerle donanmış Edirne silüetine, eklemlenen yalın bir kütle yükseliyor.

Ve 100. Yıl…

Toplumlar tarihi ve kültürel değerlerini koruyabildikleri ve bu değerleri günümüz yaşam tarzları ile birleştirebildikleri ölçüde kültürlerini yansıtmaktadırlar. Edirne’de 2022 yılı itibariyle; Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti dönemlerine ait 1365 adet tarihi tescilli eser bulunmaktadır. Tasarladığımız anıtın kabuk kısmında yer alan boşluklar bu eserlerimizi temsil ederken, boşlukların yer aldığı katmanlar ise bu eserlerin farklı zamanlarda, farklı kültürdeki insanlar tarafından yapıldığını ifade ediyor.

Edirne’de son 5 yılda 172, son 10rnyılda ise 354 tarihi eser daha keşfedildi ve kayda geçildi.

Tasarladığımız anıt, geçmişten gelen izler ile birlikte geleceğe doğru bir yolculuğa çıkıyor…

Genel Yaklaşım

100. Yıl Anıtının yer aldığı arazi, Mimar Sinan eserleri minyatür parkından Hıdırlık tabyasına doğru yaklaşık 4rnmetre eğimlidir.

Anıt arazide en yüksek kota konumlandırılarak, güney batı yönünde doğal eğiminde teraslanmalar ile Meriç Nehri manzaralı yeşil alanlar oluşturulmuştur. Yol eğiminde devam eden bu güneybatı cephesinde tören alanı ve yeşil alan girişleri bulunmaktadır. Mimar Sinan eserleri minyatür parkına bakan yol, arazinin en düşük kotudur. Bu kottan, interaktif anma mekânına ulaşım sağlanmaktadır.

Bölgenin gelecekte Edirne için, önemli bir çekim noktası olduğu düşünüldüğünden, 100. Yıl anıtı ve çevresi kamusal odaklı tasarımlar ile işlevlendirilmiştir.

İnteraktif Anma Mekânı/Müze

İnteraktif anma mekânı, 2. Etapta yapılması planlanan yarı açık bir yeraltı mekânıdır. Anıta giden yolda, interaktif anma mekânının tavanında yer alan boşluklar Edirne’de Hıdırlık Tabyası kadar bilinmeyen diğer tabyaları temsil etmektedir. Bu alanda kurtuluşa giden uzun belirsizlikler içeren sürecin kullanıcının kolektif hafızasında yer etmesi amaçlanmıştır. Gökyüzünü belli belirsiz gördüğümüz bu boşluklar, esaret-özgürlük, savaş-barış tezatları bağlamında deneyimcilerde flu bir etki yaratmaktadır.

255 m² olan bu mekân, kurtuluş müzesi, kurtuluşa giden yol müzesi olarak işlevlendirilebilir.

Yeşil Alanlar

Peyzaj raporunda bitki türleri ile ilgili detayların verildiği yeşil alanlar, yoğun olarak güney cephesinde yer almaktadır. Meriç nehri yönelimli bu alan Hıdırlık tabyasına doğru yol eğiminde kotlandırılmıştır. Anıtın çevresinde ve amfinin, belirli kısımlarımda da yeşil alanlar bulunmaktadır.

Amfi/Etkinlik Alanı

Mimar Sinan Eserleri Minyatür Parkı tarafındaki en düşük kottan giriş, amfinin en alt kotunu oluşturmaktadır. Amfi bu kottan 4 m yükselerek anıtın oturduğu kota uzanmaktadır. Amfinim karşısında yol eğiminden gelen kotla oluşan bir sahne/etkinlik duvarı bulunmaktadır. Bu alanda mini konserler, açık hava sineması vb. etkinliklerin yapılması planlanmaktadır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın