Hacılar İlçesinde Otel Tasarımı

Hacılar İlçesinde Otel Tasarımı

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Burak Karahacıoğlu'nun 2021-2022 Bahar Dönemi'nde Dr. Ögr. Üy. Fatih Kiraz, Dr. Ögr. Üy. Füsun Kocatürk ve Betül Satoğlu yürütücülüğünde tasarladığı otel projesi.

Hacılar, Kayseri ilinin güneyinde, Erciyes Dağı eteklerinde kurulan Kayseri iline 10 km uzaklıkta bulunan bir yerleşmedir. Erciyes Dağının önemli bir bölümü ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hacılar kış turizmi açısından kentte önemli bir konumda olmasına rağmen turizme hizmet verecek yeterli tesis bulunmamaktadır.

Projenin ana konusu da kış mevsiminde dünyanın bir çok yerinden kış turizmi yapmak isteyen kullanıcıların tercihi olmaktır. Fakat yaz aylarında ise hacılar ilçesi merkez de bulunmadığı için farklı bir kullanıcı tipi seçmek gerekiyor. Bu yüzden proje alanında tasarlanan açık spor birimleri ( voleybol sahası, basketbol sahası, koşu parkurları) ve kapalı spor salonu (basketbol ve voleybol sporu) için ortak kullanıma uygun kapalı saha tasarlanmıştır. Ayrıca otel kullanıcıları ya da dışarıdan gelecek olan kullanıcılar için tribün ve fitness salonu tasarlanmıştır.) bulunmaktadır. Bu spor birimlerine gelecek olan takımların kullanımı için otelin 1. katında çok amaçlı salonlar bulunmaktadır. Spor birimlerinin kullanıcıları sadece takımların sporcuları değil, belirli dönemde takıma ait olurken normal zaman da otel kullanıcıları için kullanıma açıktır. Proje de yer alan kapalı spor birimi, koşu parkuru, açık spor birimleri, açık dinlenme alanları, açık sahne arazide bulunan kota göre planlanmış ve arazi kullanımı zenginleşmiştir.

Proje sayesinde hem Hacılar İlçesinin kış turizmi açısından gelişimi ve Erciyes Dağının kullanımını arttırmak amaçlanmıştır. Proje içeriği olarak her mevsim kullanıcı bulmayı amaçlayan otel tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın