Eşdeğer / Platinum XONE Ödülü (Seramik Kaplama Malzemeleri), Profesyonel Ödül Grubu, XONE Design Competition

Eşdeğer / Platinum XONE Ödülü (Seramik Kaplama Malzemeleri), Profesyonel Ödül Grubu, XONE Design Competition

PROJE RAPORU

TASARIM

Seramik yüzeylerde örüntüyü tanımlayan geometri ve doku yalınlaştırılarak tasarım yaklaşımımızın ana öğesi olan ışığı tanımlamak için kullanılmıştır. Çizgisel geometrinin yükseltimesi / alçaltılması ile  ışık ve gölgenin oluşturduğu vurgulanmış zıtlık ile değişken üçüncü boyut elde edilmiştir.

Örüntü: Seramiğin, kare yüzeyinde oluşturulan yarım çizgi ve karonun farklı yönlerde kullanımı ile  çok sayıda farklı örüntü oluşturması sağlanmıştır. Farklılaşmanın oluşturduğu modülerlik, ölçek, kullanım alanı ve fonksiyona göre kullanım esnekliği sunmaktadır.

Işık: İki boyutlu yüzey algısına ışık ile üçüncü boyut kazandırılmıştır. Işık ve gölge  ile tanımlanan yüzey, dış mekanda doğal ışık ile birlikte dinamik ve değişken bir örüntü sunmaktadır. İç mekanda ise modüler kullanımı sayesinde aydınlatma ile farklılaştırılabilir gölgeli örüntü seçenekleri sağlamaktadır.

Renk: Ürün tasarımının renk seçkisi  modern mimarlık akımı referanslı “Mimari Polikromi” paletinden oluşturulmuştur. Tasarım yaklaşımımız olan ışığın tanımladığı gölgeler ile oluşan örüntüye paralel, Le Corbusier’in renklerin gölgeleri ile elde ettiği  mimari renk paleti tercih edilmiştir. Renk seçenekleri ton sür ton gölgeli kullanım ve farklı renklerin birlikte kullanımı ile bölgesel referanslı mozaik yüzeylerde  oluşturabilmektedir.

Doku: Döşemede de kullanılan “Alçak” modeli kaymazlık sağlayan mat yüzeye sahipken, duvar yüzeylerinde kullanılan “Yüksek”  ve “Ayrık” mat ve parlak seçenekleri sunmaktadır.

Biçim: Ürün kullanım esnekliği, farklı ölçek ve düzlemlerde ihtiyaçları karşılaması için iki boyut ve üç modelden oluşturulmuştur. Formun kare olması dört yönlü kullanım için tercih edilmiştir. Karo iç mekanda örüntü yoğunluğu bölgesel çini karo referansı göz önünde bulunarak 20x20cm olarak ebatlandırılmıştır. “Ayrık” modeli fileli kullanımı ile daha yoğun örüntü kullanım alternatifli sunmaktadır. 80x80cm alternatifi ise daha büyük ölçekli cephe, dış mekan, ve geniş iç mekanlar için düşünülmüştür.

Yüksek: Yarım çizgi yükseltilerek yüzeyde gölgeli örüntünün oluştuğu duvar karosu.

Alçak: Yarım çizginin alçaltılarak seramik yüzeylerin bağlacı derz dolgusunun tasarıma entegre edildiği modeldir. Örüntü içinde kare sınır bulanıklaşıp derz ile karonun iç içe olduğu bir örüntü oluşturmaktadır.

Ayrık: Up örüntüsünün yoğunlaştırıldığı fileli modeldir. 20x3cm boyutlarında 6 parçanın file ile oluşturduğu 20x20cm boyutlarında parçalı karodur.

EN

DESIGN

Geometry and texture that define the pattern on ceramic surfaces have been simplified and used to define light, which is the main element of our design approach.  By raising / lowering the linear geometry, a variable third dimension was obtained with the emphasized contrast created by light and shadow.

Pattern: Different patterns are formed by the use of the tile in different directions within creating half line on the square shaped ceramic surface. Modularity created by differentiation offers flexibility of use according to scale, usage area and function.

Light: Third dimension has been created on the two-dimensional surface with light. Surface, defined by light and shadow, offers a dynamic and variable pattern at outdoor usage with natural light. Its modular structure provides different shaded pattern options with lighting at indoor usage.

Color: Color anthology of the product design was created from the “Architectural Polychromy” palette with reference to the modern architectural movement. Parallel with our design approach patterns formed by the shadows, “Architectural Polychromy” palette obtained with the shades of colors was preferred. Color anthology also be used to create mosaic surfaces either ton—on-tone or mix color combinations.

Texture: “DOWN” model, which is also used in flooring, has a matte surface that provides anti-slip, while the “UP” and “SPLIT” are offered in matte and glossy options used on wall surfaces.

Form: The product has been created from two sizes and three models to meet the needs of different scales and flexibility of use. Square form is preferred for four-way use. The tile is defined as 20x20cm considering the regional “ÇİNİ” tile reference for the pattern density in the interiors. “SPLIT” model offers an aa denser pattern alternative with the use of ceramic net. The 80x80cm tile has been considered for larger-scale facades, outdoor spaces, and large interiors.

Up: Shaded pattern is formed on the surface by raising the half line.

Down: Joint filler is integrated into the design by lowering the half line. Tile  border becomes blurred and forms a pattern in which the joint and the tile are intertwined.

Split: Model with ceramic net in which the “UP” pattern is denser. 20x20cm tile formed by 6 pieces of 20x3cm with ceramic net.

Kategori: Seramik Kaplama Malzemeleri
Ürün Adı: Gölge / Shade
Derece: Platinum / Eşdeğer Ödül

Etiketler

Bir cevap yazın