Eşdeğer Mansiyon, Interact Build Challenge

Eşdeğer Mansiyon, Interact Build Challenge

Monaverse tarafından düzenlenen uluslararası Interact Build Challenge Metaverse tasarım yarışmasında Furkan Mutlu ve Fatma Zeynep Kızıltaş'ın yapmış olduğu Mysticland adlı proje eşdeğer mansiyon ödülüne layık görüldü.

Proje Raporu

Yarışmanın teması olarak belirlenen interaktiflik kavramı ile gerçeklik değişimlerinin ve algısal illüzyonların hem deneyimi hem de mekanı aktif hale getirdiği kurgular ifade edilmektedir.

Proje yeryüzünün altı ve üstü olmak üzere iki farklı mekânsal boyut içermektedir. Gizemli bir çölün içerisinde Antik kalıntıların arasında başlayan macerada başlangıç alanının ortasındaki geçit yer altına giden yolun girişidir. Yerin altında suyun ve kolonyal düzenin yarattığı gizemli ve dingin aurayı deneyimleyen kişi çölden düştüğü bu mekanda farklı bir deneyim yaşar. Bu mekan dört tarafı çevrili, kapalı ve tekrar eden bir düzende olduğundan kullanıcı bir yerden çıkış noktası aramaya koyulur. Bu arayışta suyun derinleştiği bazı noktaları keşfeder ve bu noktalarda suyun altında gizli geçitler olduğunu görür. İnteraktif kurgu kullanıcıyı bir gizem kaşifine çevirir. Geçitleri takip eden kullanıcı geçidin sonuna geldiğinde yukarıdan gelen ışığı fark eder ancak somut bir çıkış aracı yoktur. Burada interaktif bir hareketle zıplamayı denediklerinde birden dikey yönde yukarı doğru yükselmeye başlarlar ve gerçekliğin değiştiği efektlerle oluşan renk cümbüşü eşliğinde yüzeye ulaşırlar.

Karanlık, kasvetli, dar mekanlardan bir anda uçsuz bucaksız, yumuşak kumlarla kaplı bir çöle ulaşmak gerçeklik algısını etkileyen hayranlık uyandırıcı bir deneyimdir. Yüzeyde ulaşılan mekânsal kurguda dört çıkış için dört ayrı mekan tasarlanmıştır. Bu tasarımlar interaksiyonu destekleyen bir macera kurgusu içermektedir. Antik kalıntılardaki birbirinden ayrılan parçalardan ilham alan bir fikirle, kullanıcılardan geçitlerin yanındaki başı olmayan heykellerin başlarını bulmayı amaçlayan bir mekan keşfi beklenmektedir. Bu keşif sürecinde kullanıcıların çevresel ve görsel algılarını etkileyecek çeşitli geçiş efektleri, renk değişimleri projenin interaktif yapısını güçlendiren unsurlardır. Kullanıcılar heykelin kayıp başını bulmaya çabalarken mekânsal oyunlarla dolu alanlarda keşfetmenin sınırlarını zorlayarak keyifli deneyimler yaşarlar.

Etiketler

Bir cevap yazın