Editor’s Choice Award, Living Hub, Uni.xyz Uluslararası Proje Yarışması

Editor’s Choice Award, Living Hub, Uni.xyz Uluslararası Proje Yarışması

Gazi Mimarlık AtölyeDüşleDüşün ekibi tarafından yürütülen Seç&Yarış teması kapsamında uni.xyz tarafından düzenlenen Living Hub yarışmasına katılan Medina Karimova (4011) ve Furkan Iskar (4022), Rhythm Hub projeleri ile editörün seçimi ödülünü aldılar.

Proje Raporu

Konsept:

Rhythm Hub projesinin arkasındaki konsept, içinde “Hub” unsurları bulunan monoblok bir ekonomik konut projesidir. Proje 18-40 yaş aralığındaki kullanıcılar için tasarlanmıştır. Monoblok, arazi içerisinde çevredeki yapılardan referans alacak şekilde konumlandırılmıştır. Tasarım, bazı konut birimlerinin tüm kullanıcılar tarafından toplu olarak kullanılması fikri etrafında şekilleniyor. Projeyi ekonomik hale getirmek için yapı, prefabrik beton sistem ve geri dönüştürülmüş tuğlalarla inşa edilmiştir. Ayrıca bazı konut birimlerinin toplu kullanım için bir arada tasarlanması, konaklama birimleri için alan tasarrufu sağlıyor. Zemin katta toplanma alanı, çamaşır odası, mutfak ve TV odası, sosyal alanlar, üst katlarda ise konaklama birimleri tasarlanmıştır. Bu organizasyonun arkasındaki amaç, bir yandan yaşam maliyetini düşürürken, diğer yandan insanları bir araya getirerek sosyalleşmelerini sağlamaktır. Üst katlara yeşil eklenerek yeşile üçüncü boyut kazandırılması amaçlandı.

Malzeme ve strüktür:

Malzemeler Londra’da yerel olarak kullanılan inşaat malzemeleri araştırılarak seçilmiştir. Amacımız, güçlü bir yapı sistemine ve ekonomik yönüne verimli bir şekilde sahip olabileceğimiz bir yapım yöntemi kullanımıdır. İnşaat maliyetini düşürmek için; tuğla, ahşap döşeme ve taş gibi geri kazanılmış malzemeler hem iç hem de dış mekanlarda kullanılmıştır.

Bir grid sistemi üzerine yerleştirilen ana yapı elemanı olarak beton seçilmiştir. Bu, ihtiyaç durumunda dünyanın her yerinde inşa etmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda grid sistemi, planlama doğru yapılırsa binayı herhangi bir yerinden genişletmemizi sağlar.

Mekansal kurgu:

Konaklama odaları tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere üç farklı tiptedir. Tek kişilik odada yatak, çalışma masası, dolap, lavabo, balkon ve iki sandalyeli dinlenme ünitesi bulunmaktadır. Çift kişilik odalar iki tipe ayrılmıştır. Birinci tip çiftler içindir ve çift kişilik yatak, lavabo, ders çalışma masası, balkon, iki sandalyeli dinlenme ünitesi, gardırobun arka tarafına bağlı kitaplık ve uyku alanı için bir ayırıcı panele sahiptir. Bölücü panel, uyku ve çalışma alanlarının birbirinden ayrılarak mahremiyet kazanması için tasarlanmıştır. İkinci tip çift kişilik odalar, oda arkadaşı olarak iki arkadaş veya genç bir yetişkin çocuğu olan tek bir ebeveyn olabilecek çift olmayan kullanıcılar içindir. Bu oda, her biri bir yatak, bir masa, bir gardırop içeren iki kattan oluşmakta olup, alt katta bir mutfak alanı, üst katında ise iki sandalyeli dinlenme ünitesi, kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca merdiven özellikle küçük alanlar için tasarlanmıştır.

Kat kotlarındaki sosyal alanlar, gündüz doğal ışıktan yararlanmak için yapının doğu cephesine yerleştirilmiştir. Çalışma odaları gruplar halinde çalışmak için tasarlanmıştır. Dinlenme alanları kalabalık gruplar için ve küçük arkadaş grupları için olmak üzere iki tiptir. Sosyal hacimlerin olduğu bölümlerde kat balkonları ve TV odaları da bulunmaktadır.

Gelecek senaryosu:

2050’de yaşam maliyeti ile birlikte evsizlik oranının da artacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle zemin seviyesinde uyku kabinleri barındıran bir alan tasarlanmıştır. Bu uyku kabinleri, sadece bir yatak, üç çekmece, bir pencere ve üst bölmeler için bir merdivenden oluşan minimal formda tasarlanmıştır. Bu kabinler gelecekteki evsizlik oranındaki artışa göre çoğaltılabilir ve proje gelecekte bu yönde dönüştürülebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın