Editor’s Choice Award, Art Garden, Uni.xyz Uluslararası Proje Yarışması

Editor’s Choice Award, Art Garden, Uni.xyz Uluslararası Proje Yarışması

Zeynep Dinktepe ve Betül Tuncer, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümünün 2021-22 güz döneminde AtölyeDüşleDüşün ekibi tarafından yürütülen 'seç+yarış' teması kapsamında katılmış oldukları uni.xyz tarafından düzenlenen uluslararası proje yarışması olan Art Garden yarışmasında The Art Wind projesiyle Editor's Choise kategorisine girdi.

The Art Wind
‘YOUR MIND WILL BLOW WITH ART ON WINDY DAY’

Proje Raporu

Art Garden yarışmasının asıl amacı mimariyi duyularımızla algılamaktır. Bu amaç doğrultusunda duyular eşliğinde keşfedilen mimarinin yeni sanatçıların ortaya çıkmasına destek olacak bir sanat okulu tasarlanması hedeflenmektedir. 30 kadar öğrenci için tasarlanacak olan bu sanat okulunun yarışma tarafından seçilen Chicago şehrinde belirlenmiş bir arazide konumlanması ve bir landmark olarak anılması istenmiştir.

The Art Wind’i tasarlarken Chicago şehrinin asıl landmark’ı olan rüzgarı ana çıkış noktamız olarak ele aldık. Şehrin yaşayış şeklini şekillendiren rüzgar gibi biz de gün içindeki değişikliklerin sergileyecek olduğumuz sanat eserlerini şekillendirmesini hedefledik. Bu hedefe ulaşmak için attığımız ilk adımımız binayı yeraltı kotuna indirmekti. Böylelikle, istenen birimlerin çoğunu yerin altında tasarlayarak giriş kotunu bir sanat bahçesine dönüştürdük. Binayı yeraltına indirmekteki amacımız binanın içine ışığı kontrollü bir şekilde almaktı. Bunun için, yeraltındaki sergi salonumuzun tavan döşemesini buğulu cam döşeme olarak tasarladık, amacımız üst kotta bulunan insanların hareket etmesiyle oluşan gölgelerin alt kotta bulunan sergi salonumuzda hissedilmesiydi. Cam tavanı taşıyan çelik kirişlerin zeminde meydana getireceği gölgelerle sergi alanında görsel farklılıklar oluşturduk.

Sanat Bahçesi olarak adlandırdığımız zemin kotunda yer alan pavilyonumuz, rüzgârla hareket edebildiği gibi insanların aralarında dolaşırken dokunup döndürebilecekleri şekilde faklı boyut ve yüksekliklerde tasarlanmış olan rüzgâr tribünleridir. Rüzgâr tribünlerimiz hareket ederek elde etmiş oldukları enerjiyle çevresini aydınlatırken, pavilyon alanımızı ve hemen yanında yer alan açık sergi alanımızı canlandırmaktadır. Açık sergi alanımız hareketli çatı örtüsü tarafından iklim şartlarından korunmaktadır. Hareketli çatı örtüsünün konumlanması ve üzerinde bulunan renkli camları sayesinde sergilenen eserler farklı duyulara hitap etmektedir. The Art Wind; sürekli değişen pavilyon tasarımı, her sanat dalı için uyumlu stüdyo tasarımı ve modern yapım teknikleriyle gelecekte de bulunduğu döneme ve kültüre ayak uyduracak bir Landmark olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın