Balat’ta Kafe-Konut Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Yasin Kaan Turan'ın, 2017-2018 Bahar Yarıyılı, Introduction Design Studio 102E projesi kapsamında, Prof.Dr. Fehmi Kızıl yürütücülüğünde tasarladığı kafe-konut projesi.

Proje ilk aşamada İstanbul Fatih Balat semtinin imar planlarının ve topoğrafik planlarının incelenmesiyle başlamıştır. Bölgedeki çevresel etken analizleri (güneş, Haliç manzarası, yoğun sirkülasyon alanı, imar kuralları vb.) incelenip arazi yerinde görülüp ölçümler alınarak tamamlanmıştır.

Tasarım Senaryosu ve Detayları

Yalnız yaşayan bir işletme sahibi için bulunduğu lokasyonda modernizm ve zıtlık prensibinden etkilenerek tasarlanan kafe konut projesi giriş, asma kat,1. ve 2. kat olmak üzere toplam 4 kattan oluşmaktadır. Konuta girecek olan misafirlerin mahremiyeti sağlanması adına yapıya toplam 2 adet giriş tasarlanmış olup sirkülasyon ve sosyal kafe alanlarının yoğun olduğu Vodina Caddesi’ne kafe girişi, yoğun olmayan ve Haliç’e bakan Yıldırım Caddesi’nden de konut kapısı düşünülmüştür.

Günümüzde popülerliği artan büyük kahve şirketlerinin iç mekan konseptinden farklı olarak modüler, seperatörlerle ayrılan iç mekan tasarımıyla bulunduğu lokasyon olan Balat’a uyumu sağlanmıştır. Yapıdaki konut ve mekan bölünmelerinde sıradanlıktan uzaklaşmak ve pragmatik olabilmesi için kat bazlı değil işlev bazlı düşünülmüştür. Kafe bölümü giriş, asma kat, 1. ve 2. kat olmak üzere 4 katlık yapının her katına yayılmış durumdadır. Konut bölümü ise Vodina Caddesi’ne bakan 1. ve 2. katta yer almaktadır. Cephe tasarımlarında bitişik nizamda bulunan, yan parseldeli yapıların niş ve cumbalarından, brütalizm akımından etkilenilmiştir. İmar kanununa uygun 4 adet dikdörtgen prizma bloktan, sağır duvardan ve reflekte camdan oluşmaktadır. 

Etiketler

Bir cevap yazın