1. Ödül ve Sürdürülebilirlik Ödülü, Architecture Competition MICROHOME / Edition #4

1. Ödül ve Sürdürülebilirlik Ödülü, Architecture Competition MICROHOME / Edition #4

Buildner'in (Bee Breeders) mikro konut tasarımına yönelik düzenlediği uluslararası “MICROHOME – Small Living, Huge Impact! Edition #4” yarışmasının birincilik ve sürdürülebilirlik ödülünü ‘Nomad’ projesi ile Şeyma Çimen kazandı.

Nomad, Türkiye’deki mevsimlik tarım işçileri için tasarlanan mikro-konut önerisi.

Proje, kısmen tasarım ve kısmen idari olan iki üniteli özelleştirilebilir bir prototip sunmak için kontrplak, çam ve polikarbonat kullanıyor ve hükümetin işçilere bu tür konut sağlayan işverenlere daha az vergi uygulamasını tavsiye ediyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin barınma sorunları

Türkiye’de kuzey, güney ve batı Anadolu’da 48 ilde mevsimlik tarım işçileri çalışmaktadır. İşçiler, şehir merkezinden uzakta, kırsal alanlarda, çevresel tehditlere açık, sağlıksız ve güvensiz yerlerde kurulan çadırlarda barınıyor. Bu alanlarda elektrik, kanalizasyon, tuvalet, banyo, temiz içme ve kullanma suyu ve kanalizasyon hizmetleri bulunmamaktadır. Ucuz işçi olarak çalışan bu işçilerin kötü barınma koşullarını kendi imkanlarıyla normal yaşam koşullarına getirmeleri kolay değildir.

Göçebe, hükümetin ve işverenlerin, işçiler için barınma koşullarını iyileştirmek için bir plan ortaya koymasını öneriyor. Hükümet, işçilere konut sağlayan işverenlerden %20-50 daha az vergi alıyor.

Tarımda çalışmayan ve çocuklarına bakan kadınlar ve çocuklar

İşçiler ortalama 4-6 ay çalışmak üzere aileleri ile birlikte göç etmektedirler. Çocuklar ve kadınlar için tasarlanan birimler ile mevsimlik tarım göçünün önemli mağdurlarından olan bu grubun eğitimlerine devam etmeleri ve sosyal hayata dahil olmaları hedefleniyor.

Çocuklar için oyun alanı, ebeveynleri çalışırken çocuklar için güvenli bir ortam sağlar.

Mikro-Tarım, yetersiz beslenen aileler için fırsat.

Sosyal-Eğitim Alanı, eğitim, toplantı vb. için, çocuklar mevsimlik göç döneminde okullarından ve olağan rutinlerinden uzak kalmaktadır. Bu birimler onların normal hayatlarına devam etmelerini sağlamaktadır.

Topluluk Yaşamı, Nomad, işçiler ve aileleri için birlikte oluşturdukları mikro mahallelerinde daha sağlıklı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı sağlar. Toplum yenilenerek, ortaklaşa üreterek, paylaşarak ve bilinçli tüketerek güçlenir.

Esneklik 

Nomad 2 birimden oluşmaktadır. Biri uyku ve banyo içindir. Diğeri mutfak ve yaşam içindir. Aileler üniteleri ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve yerleştirebilir.

Modüler yapı ile kendi oturma ünitelerini ve mikro tarım ünitelerini tasarlayabilirler.

https://architecturecompetitions.com/microhome4/

https://architecturecompetitions.com/mh4-1st-g-win-interview

 

Etiketler

Bir cevap yazın