Üçüncü köprü yolunda 15 dev

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprü için dev gruplar şimdiden sıraya girdi. 6 milyar Dolar'a mal olacak yeni köprü için bugüne kadar 15 yatırımcı şartname aldı.

Üçüncü köprüyü yapmaya talip olan 15 şirketin 7’sini Türk şirketler oluşturdu. Kolin, Park Holding, Mapa, Cengiz İnşaat, STFA, Yüksel İnşaat ve Varyap şartname alan şirketler arasında yer aldı.

İHALEDE SÜRE UZATIMI İSTENDİ

Habertürk’ün haberine göre projeyi daha detaylı incelemek isteyen bazı yatırımcılar, 23 Ağustos olan ihale tarihinin ertelenmesi için Ulaştırma Bakanlığı’na talepte bulundu. Bakanlık, erteleme taleplerini incelemeye aldı.

İstanbul Boğazı’na inşa edilecek ve 6-6.5 milyar dolara mal olması beklenen 3’üncü köprü, aralarında dünya inşaat devlerinin bulunduğu Rus, Japon ve İtalyan yatırımcıların akınına uğradı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, bazı yatırımcıların ihale tarihinin ertelenmesini istediğini belirterek, “Yatırımcılar, projeyi daha ayrıntılı olarak incelemek istiyor. Bu nedenle 23 Ağustos olan ihale tarihinin ertelenmesi talebinde bulundular. Konu inceleniyor” dedi.

Üçüncü köprünün de içinde yer aldığı ‘Kuzey Marmara Otoyol Projesi’ ihalesi için bugüne değin yerli ve yabancı 15 yatırımcı grubu şartname aldı. Kaynaklar dünyada yaşanan finansman sıkıntısının projeyi etkilemeyeceği görüşünü savundu. Kaynaklar, “Yatırımcılar, projeyi uygulanabilir buluyor. Bu büyüklükte ve bu önemde bir proje için finansman sıkıntısı yaşanmayacağını net olarak söyleyebiliriz” dedi.

TREN HATTINI VE YÜKÜ SORUYOR

Yatırımcılar, projede en çok hızlı trenle ilgili bilgi almak istiyor. Kaynaklar, “Yatırımcılar, trenin geçiş hızı ve tren yükü (yolcu kapasitesi dahil) hakkında bilgi istiyor. Proje hem karayolu hem de demiryoluna göre dizayn edileceği için son derece önemli bir eser özelliği taşıyor” dedi. Köprünün, iki katlı olması güçlü bir olasılık olarak öne çıkıyor. Bu durumda üstten otomobiller, alttan hızlı tren geçecek.

ŞARTNAME ALAN ŞİRKETLER

-Kolin İnşaat (Türkiye)
-Park Holding (Türkiye)
-Mapa (Türkiye)
-Cengiz İnşaat (Türkiye)
-STFA (Türkiye)
-Yüksel İnşaat (Türkiye)
-Varyap İnşaat (Türkiye)
-IHI (Japonya) I Obayashi (Japonya)
-Mitsubishi (Japonya)
-Mos Metroj Troy (Rusya)
-NPO Mostrovik (Rusya)
-Astaldi (İtalya) -Stradag (Avusturya)
-SCC (İspanya)

Etiketler

3 yorum

 • mehmet3 says:

  Umarım Istanbula Insaat sirketi tarafından tasarlanmış bir köprü daha inşaa edilmez. Galata köprüsü çok daha iyi tasarlanabilirdi.

 • omer-yilmaz says:

  Umudunuzu boşa çıkarmak istemem ama zor… Tasarlanmış köprüler ancak yönetim sistemi rafine hale gelmiş ülkelerde yapılabiliyor. Hayal edelim:

  Ülke ve bölge ulaşım ihtiyaçlarının planlanması aşamasından İstanbul’un ulaşım sorununun çözümüne inilecek. İstanbul Planlama Ofisi (eskiden İMP idi) köprü üst karardan gelen bir ihtiyaçsa yerini belirleyecek. Teknik ve mali analizleri ince ince çalışılacak. Konu tasarım gündemine de girecek ve köprünün tasarımı üzerine düşüneceğiz.

  Bu olsa olsa hayal olabilir Türkiye’de. Hayal gerçek olsa 🙂

 • omer-selcuk-baz says:

  Hayaldi gerçek oldu:)!

Bir cevap yazın