Üç arsasını satışa çıkarıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu olan İller Bankası, kaynak geliştirme kapsamında üç arsasını satışa çıkarıyor. Satışa çıkarılacak arsalar İstanbul Maltepe'deki Bölge Müdürlüğü yerleşkesi ile İstanbul Tuzla ve Elazığ'daki arsalar.

İlk olarak İstanbul Maltepe’deki 41 bin 752 m2lik arsa, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ile ihaleye çıkarılıyor. İmarı ticaret ve konut alanı olan arsa, emsal harici satılabilir alanlar, otopark ve sığınak alanlarından oluşuyor. Geliştirilecek proje ile Maltepe bölgesinin son yıllardaki hızlı gelişimine paralel bir şekilde yeni Kartal Adliye Sarayının hizmete girmesiyle oluşacak konut, ofis ve ticari ünite ihtiyacına cevap verilmiş olacak. Banka bu arsa üzerindeki İstanbul Bölge Müdürlüğünü Ataşehir’e taşıyacak.

İstanbul Tuzla Merkez Mahallesinde, kullanılmayan ve atıl durumdaki Banka Sosyal Tesis yapılarının bulunduğu 42 bin 190m2’lik arsa da ihaleye çıkarılarak değerlendirilecek. İmar durumu “tercihli turizm alanı” olan arsanın inşaat alanı emsal alanlarla birlikte yaklaşık 38 bin m2’yi buluyor.

Bankanın Elazığ’da bulunan 14 bin 43m2’lik arsasına ise gelir amaçlı proje geliştirmeye yönelik imar çalışması yapılıyor. “T1 – Ticaret ve Hizmet Alanlı” imarı olan arsanın inşaat alanı emsal alanlarla birlikte yaklaşık 35 bin m2’den oluşuyor.

Karın Yarısı Kentsel Dönüşüme Gidecek

İller Bankası A.Ş. Genel Müdür Vekili Tuncay Karaman, arsaların arsa satışı gelir paylaşımı şeklinde ihale edilmesiyle Bankaya önemli bir gelir kaynağı sağlanmış olacağını bildirdi.

Karaman, “Banka olarak bundan sonraki süreçlerde gerek kendi gayrimenkullerimiz gerekse Bankanın portföyüne yeni dahil edeceğimiz gayrimenkuller ve belediyelerin ellerindeki gayrimenkulleri ortak projeler üreterek değerlendirmek istiyoruz. Böylece birkaç faydayı aynı anda sağlamış olacağız. Bu projelerle modern kentleşmeye katkı sağlarken proje geliştirmekte güçlük çeken yerel yönetimlere de hem proje anlamında hem de yeni finansman sağlama noktasında destek sağlamış olmaktayız. Projelerin hayata geçirilmesiyle belediyelerin gayrimenkullerinin değerlendirilmiş olmasının yanı sıra belediyelerin yapacağı kentsel dönüşüm için ilave kaynak yaratılmış olacak.” dedi.

Karaman, Bankanın 2012 yılında 300 milyon TL. yıllık kar beklentisinin olduğunu buna karşılık, gerçekleştirilecek üç yeni projeden 450-500 milyon TL. gelir elde edileceğini belirterek “Bankamızın bir yıllık karı toplam 300 milyon TL. iken yalnızca 3 projeden karın neredeyse iki katı gelir elde edebileceğiz. Bu gelir, önümüzdeki günlerde ekleyeceğimiz yeni projelerle çok daha yüksek rakamlara ulaşacak” dedi.

Karaman, Kentsel Dönüşüm Kanununa göre İller Bankasının bankacılık faaliyetleri dışında elde edilecek karın yüzde 50’sinin kentsel dönüşüme aktarılacağını vurgulayarak “Projelerle elde edeceğimiz gelirin yarısı doğrudan kentsel dönüşümde kullanılacaktır. Bu şekilde kentsel dönüşümün finansmanına büyük katkı sağlayacağımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın