Tuvaleti olmayan çarşı UNESCO’ya aday!

Türkiye'nin önde gelen çarşılarından biri olan tarihi Bursa Kapalı Çarşısı'nda esnaf bölgenin en büyük sıkıntılarından biri olan tuvalet meselesinin çözülmesini istiyor.

UNESCO tarihi miras listesine aday olan çarşıya Türkçe ve İngilizce yön tabelalarının da yerleştirilmesi isteniyor.

Bursa’da ticaretinin kalbi olan tarihi çarşı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Her gün binlerce insanın ziyaret ettiği kapalı çarşı 3 binin üzerinde de esnafın da ekmek kapısı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 700 yıllık tarihi Osmanlı köyü olan Cumalıkızık ve sultan külliyeleri ile birlikte UNESCO tarihi miras listesine dahil etmek istediği tarihi kapalı çarşıda esnaf bazı eksikliklerin bir an önce giderilmesini bekliyor. Büyükşehir Belediyesi eylül ayına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruyu teslim etmeye hazırlarken, esnaf tarihi çarşıda tuvalet eksikliğinden yakınıyor. 2014 yılında UNESCO listesine girmesi planlanan çarşıda WC meselesinin bir an önce çözülmesini yerel yönetimlerden talep eden esnaf, yaz sezonuna kadar konunun sonuçlandırılmasını bekliyor.

Yaklaşık 3 bin esnafın çarşıda iş yaptığını ifade eden Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇH) Başkanı Şeref Akgün, çarşının belirli noktalarına tuvalet kabinlerinin yapılması gerektiğini belirterek, “Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduk. Bu mesele bir an önce çözülmeli. Birkaç adet WC yapılmalı. Ciddi bir tuvalet yetersizliği var. Yaz sezonu yaklaşıyor. Yaz sezonunda esnafın işleri daha çok artıyor” dedi.

ESNAFTAN HARİTA VE TABELA İSTEĞİ
Akgün, tarihi kapalı çarşıda harita ve yön gösteren levhaların da eksik olduğunu belirterek, “Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunacağız. İngilizce ve Türkçe, resimlerle daha anlaşılır olan haritalar çarşının ana akslarının olduğu bölgelere yerleştirilebilir. Bu konuda İstanbul Kapalı Çarşısı örnek alınabilir. Bu önemli bir ihtiyaç. Çarşıda yön levhası sıkıntısı var. Bu konuda daha önce talepte bulunduk. Bursa insanı kapalı çarşıyı iyi biliyor. Ama yurt içi ve yurt dışından gelen turistleri bilgilendirecek levhalar yok. Harita ve levhaların bu sene yerleştirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın