Türk müteahhitler Arap Baharı’nın yarasını sarıyor

Türk inşaat sektörü O.Asya, Körfez ülkeleri ve O.Doğu'da milyar dolarlık ihaleler alıyor. Bu ihalelerle, Arap Baharı'nın getirdiği kayıplar telafi ediliyor.

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarının yer aldığı 225 firma sıralamasında 33 firma ile ikinci sırada yer alan Türk müteahhitlik sektörü, yurt dışında hayata geçirdiği yeni projelerle her gün yeni bir başarıya imza atıyor. Son olarak Türkmenistan’da 2.2 milyar dolarlık Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesini alarak dikkatleri üzerine çeken Türk inşaat sektörü, Arap Baharının yaralarını da sardı.

Tunus’ta 2010 yılında Muhammed Bouzzazi’nin kendini yakmasıyla başlayan Arap Baharı’yla özellikle bölge ülkelerine yapılan ihracat büyük ölçüde düştü. Bu ülkelerdeki kaos sebebiyle Libya gibi bazı ülkelerde iş yapan Türk inşaat firmaları yaptığı projelerin hak edişlerini bile alamadı. Ancak müteahhitlik sektörü 2012 yılında Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinde 26.1 milyar dolarlık proje üstlenerek kayıpları telefi etmekle kalmadı, Türk ekonomisinin de lokomotifi oldu.

Türkmenistan’da 1995 yılında 30 bin dolarlık küçük bir kaldırım inşaatıyla işe başlayan müteahhit Erol Tabanca’nın şirketi Polimeks 2.2 milyar dolarlık Aşkabat Uluslararası Havaalanının inşasını üstlenmekle kalmadı, 2017 Asya Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması planlanan dev Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nin temelini attı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un girişimiyle başlatılan proje tamamlandığında Orta Asya’nın en büyük spor kompleksi olacak. 3 etapta inşa edilmesi planlanan ve toplam yatırım bedeli 5 milyar doları bulacak olan kompleksin, yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki ilk etabını Polimeks inşa edecek. Polimeks’in yanı sıra Rönesans Holding de Türkmenistan’da ihalesini aldığı 1 milyar dolarlık amonyak ve gübre üretim fabrikalarının inşasını üstlendi. Türk firmalarının Orta Asya’da yaptıkları bunlarla sınırlı değil. Kazakistan’ın başkenti Astana’nın simgesi olan Han Çadırı da Türk şirketinin imzasını taşıyor. Daha önce Rixos otelleri, Astana Arena Stadyumu, Medeniyetler Piramidi gibi yaklaşık 20 projeyle Kazakistan’da beğeni toplayan Rixos Grubu’na bağlı Sembol İnşaat tarafından 400 milyon dolara yaptırılan çadırda kışın eksi 35 derecede bile denize girilebiliyor.

Körfez’e Türk damgası

Orta Doğu ülkeleriyle siyasi anlamda yaşanan olumlu gelişmeler de ticarete olumlu yansıyor. Özellikle Körfez ülkelerindeki dev ihaleler Türk firmalara veriliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) giriş kapısı olan Abu Dabi Havalimanı’nda yapılacak 3 milyar dolarlık yeni terminal binasının yapımını TAV İnşaat üstlenirken, Katar’da kuzey otoyolu üzerinde yan yolların mühendislik ve inşaat işlerinin yapımına ilişkin projeyi de Tekfen İnşaat üstlenmiş durumda. Tekfen’in, büyüklüğü yaklaşık 592 milyon dolar ve süresi 30 ay olan projeye kısa sürede başlanması bekleniyor. Ayrıca TAV, BAE’deki projenin yanı sıra Cidde’deki 800 milyon dolarlık hangar ihalesini de kazanarak başarılarını bir yenisini daha ekledi.

Etiketler

Bir yanıt yazın