Teleferikte ısrarlı

İlk şikayetin ardından teleferik hattına 'güvenlik ayarı' çeken Büyükşehir Belediyesi, şikayetlerin devam etmesine rağmen teleferik projesini yapmaktaki kararlı tavrını sürdürdü. Meclis gündemine gelen rapor, oy çokluğu ile geçti.

Büyükşehir Belediyesi’nin kent trafiğini rahatlatmak amacıyla hayata geçirmek istediği Kızılay-Dikmen teleferik hattına, ‘güvenlik’ ve ‘mülkiyet sınırına yakın geçmesi’ gerekçelerini gösteren bazı kamu kurumları ikinci kez itiraz etti.
İlk şikayetin ardından teleferik hattına ‘güvenlik ayarı’ çeken Büyükşehir Belediyesi, şikayetlerin devam etmesine rağmen teleferik projesini yapmaktaki kararlı tavrını sürdürdü. Meclis gündemine gelen rapor, oy çokluğu ile geçti.

İkinci kez itiraz

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı son oturumunda, Kızılay-Dikmen teleferik hattı revizyonuna yapılan itirazlar görüşüldü. Meclis gündemine gelen İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu’nda, revize edilen hatta Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ankara Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nin ikinci kez itiraz ettikleri belirtildi.

Şartlı olur

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın yazısında, “teleferikte fotoğraf ve kamera çekiminin yasaklanması, bölgenin savunma güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak cihazların kullanımının engellenmesi” halinde teleferik hattının yapılmasına olur verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü yazısında ise, hattın güvenlik risklerinin ortadan kaldırılması ve gerekli tedbirlerin alınması istenirken, teşkilatın güvenliğini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde değiştirilmesi veya iptal edilmesi öngörüldü.

Onay çıkmadı

Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden ise bina oturumunun hat ile çakışması ve güvenlik zaafiyeti gerekçesiyle teleferiğe onay çıkmadı. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı yazısında ise güvenlik açısından hattın güzergahının uygun olmayacağı belirtilerek, güzergahın bakanlığın merkez ve ek binası güvenliği açısından uygun olmadığı ifade edildi.

Revize edilen hatta özel güvenlik önlemi

EGO Genel Müdürlüğü Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı, “Dikmen Vadisi-Kızılay teleferik hattının geçeceği alanlarda güvenlik zaafiyetleri oluşacağı ve bu sebePle plana itiraz ettiği görülmüştür” diyerek itirazlar üzerine şu kararı aldı:
“Teleferik sistemi ve istasyon yapılarında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınacağı, hat güzergahının yüksek güvenlik gerektiren kurumların alanları üzerinden geçmeyeceği ilgili yazımızda belirtilmiştir. Gelen talep ve görüşler doğrultusunda revize edilen teleferik hattındaki plan doğrultusunda kurumlara ait alanlara direk istasyon veya herhangi bir yapı yapılmayacaktır.”

Etiketler

Bir cevap yazın