TBB’den burslu “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” eğitimi

Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi" Yüksek Lisans Programına devam etmek isteyen belediye çalışanlarına TBB tarafından yüzde 100 burslu eğitim desteği veriliyor.

Başkanlığını İBB Başkanı Dr.Kadir Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın yürüttüğü, Bahçeşehir Üniversitesi Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi (UYGAR) koordinatörlüğünde, 2008-2009 eğitim yılında başlayan “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” Yüksek Lisans Programı 350’ye yakın öğrencisiyle eğitime devam ediyor. 2009-2010 eğitim yılı bahar yarıyılı sonunda ilk mezunlarını veren Yüksek Lisans Programı’na bu yıl da TBB desteği sürüyor.

TBB ile Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, 2010-2011 eğitim yılı güz yarı yılından itibaren “Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi” Yüksek Lisans Programında eğitim görecek belediye çalışanlarına TBB tarafından verilen yüzde 100 burslu destek, 2011-2012 öğretim yılı güz yarıyılda da devam ediyor.

Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Yüksek Lisans Programı, kariyerini geliştirmek isteyen bireylere ulaştırma ve planlama sistemlerine yönelik olarak ülkemiz koşullarına uygun yaratıcı ve yenilikçi fikirler sunarak, aldıkları görevlerde etkinliklerini artırmalarına yardımcı oluyor. Program, genel mühendislik ve planlama konularındaki problemleri çok disiplinli yaklaşımlar dahilinde çözebilmek için gerekli olan bilgileri de içinde barındırıyor. Bu programa katılanlar, kamu ve özel kuruluşlarda yönetici ve planlamacı pozisyonlarının gerektirdiği organizasyon, planlama, karar alma ve yönetim yetkinliklerini kazanıyor.

Öncelikle ülkemizdeki belediye çalışanlarına yönelik olarak açılan bu programda şehircilik, kent estetiği, peyzaj, ulaşım planlaması, kentiçi lojistik, raylı sistemler gibi şehrin tümüne yönelik konularda 70’e yakın ders bulunuyor ve dersler ülkemizin konularında uzman seçkin öğretim üyeleri tarafından veriliyor.

Programa belediyelerin atanmış ve seçilmiş yöneticileri ile öncelikle imar, fen işleri, kentsel ulaşım sistemleri ve sinyalizasyon başta olmak üzere tüm belediye çalışanlarından koşulları lisansüstü eğitim yapmaya uygun olanların katılabilir. Öncelikle belediye çalışanlarına yönelik oluşturulan programda, Kent Estetiği, Kent Planlaması, Peyzaj, Afet Yönetimi, Trafik Yönetimi ve Kontrolü, Ulaştırma Mühendisliği ve Planlama, Ulaştırma Ekonomisi gibi dersler de mevcut. Program “Uzaktan Eğitim Destekli” olup, programın toplam kontenjan sayısı 80 kişi ile sınırlı. Program hakkında detaylı bilgi (http://www.bahcesehir.edu.tr/fakultesayfa/fenbilimleri/bolum/kentselgenel/id/01) internet adresinden edinilebilir.

Programdan yararlanmak isteyenler online başvurularını 31 Ocak 2012 tarihine kadar Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün web sayfasındaki online başvuru formu doldurarak (https://ois.bahcesehir.edu.tr/ogrenciler/ogrencionkayit/index/fk/12) yapabilir. Başvuru yapanların mülakat sınavları Üniversite tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından bildirilecek tarih ve saatte Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Merkezinde yapılacak.

Başvurusu kabul edilen adayların, üniversiteye ödeyecekleri harç ve giderleri TBB tarafından karşılanacak. Ancak, yüksek lisans programını herhangi bir nedenle yarıda bırakanlar, kendileri ile ilgili TBB tarafından ödenen tüm harç ve giderleri ödemeyi taahhüt edecekler. Yine öğrenci, kaldığı dersin tekrarıyla ilgili kaydında harç ve giderlerini kendisi ödeyecek

Etiketler

Bir cevap yazın