Tayland’da İnsanlar ve Köpekler İçin Tasarlanmış Bir Ev

Taylandlı mimarlık ofisi EKAR, hayvansever bir müşterisinin talebi üzerine ülkenin Phra Prathom Chedi bölgesinde insan ve köpeklerin birlikte keyif içerisinde yaşayabilecekleri özel bir konut inşa etmiş.

Köpek/İnsan evi, insanların ve köpeklerin rahat ve mutlu yaşayabileceği bir yer olarak tasarlanmış.

Ev sahibi, evini kendi köpekleriyle paylaşmanın yanı sıra, diğer köpek severlerle de paylaşabileceği bir alan planlanmasını istemiş. Projenin, köpeğinin evinin bir bölümünü, diğer köpeklerin ise tesisleri paylaşabileceği ve birbirleriyle buluşabileceği bir otel olarak hayata geçirilmesini talep etmiş.

Mimarlık ofisi ev sahibinin bu isteğini karşılamak için, işe mimarinin nasıl yapılandırılacağını anlamak üzere projenin bağlamını araştırmakla başlamış. Arsanın bulunduğu bölgenin domuz, tavuk ve pirincin ihraç edildiği “ulusal mutfak” olarak bilinen tarım bölgesi olmasından yola çıkılarak geçmişten günümüze kalan birçok ilginç mimari karakterde öne çıkan “çatı” fikri üzerinden ilerlemeye karar verilmiş.

Evin zemin bölümü köpeklerin uyurken şekline uyacak ve kolay temizlik için fonksiyonel olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış. Yüzme havuzunun basamakları da sadece insan ölçeğine uygun olarak tasarlanmamış, aynı zamanda köpeğin havuzdan düzgün bir şekilde çıkması için de uygun olacak şekilde planlanmış. Çatı, suyun doğrudan zemine temas etmesini sağlamak için çatı oluğu olmadan tasarlanmış.

Tasarımların tamamı birlikte yaşamayı teşvik etmeyi, insan ve hayvanları daha da yakınlaştırmayı, birlikte büyütmeyi ve insanları yeryüzündeki diğer yaşamlara daha saygılı hale getirmeyi amaçlamak üzere oluşturulmuş.

 

Etiketler

Bir cevap yazın