Taşlıtarla’ydık GOP Olduk Şimdi Yine Dönüşüyoruz!

Bu kent oluşmadan, Taşlıtarlamız vardı saklambaç oynardık. Tuğla harmanlarımız vardı, evimizi o tuğlalardan kurardık. Valide suyumuz vardı, balık avlardık. Elma bahçelerimiz vardı, dedemiz çamurlu saha kenarında elma satardı.

Çınar ağaçlarımız vardı, leylekler yuva kurardı. Şimdi elli beş yaşımda yitirdiğim o kente ağlarken, Ahmet Tellinin ‘Sen gidersen yıkılır bu kent’ şiir dizeleri aklıma düşüyor. Hiç birimizin bir yerlere gitmediğimiz gibi aksine bu kentte çoğaldık, çoğaldıkça yalnızlaştık.

Eski adı Taşlıtarla olan Gaziosmanpaşa yıkılıyor. AKP, on bir yıldır yaptığı hırsızlığa doymamış olacak ki, seçim afişlerinde ‘Bi daha yeni İstanbul’ sloganını vererek bizi bir daha soymak istiyor. TEM otoyoluna cephe Karayolları mahallesindeki TEDAŞ’a ait araziye önce Avrupa konutları konduruldu. Ve şimdi evimize göz dikilerek, bu kent başımıza yıkılıyor. Evlerimizin önünde bahçe, arkasında bahçe var. Komşum Mehmet amcanın dediği gibi “biz toprağa alışığız gökdelenlerde kuş kafesi odalarına taşırlarsa orada ne yaparız” Mehmet amca odunculuk yapıyordu, artık yapamaz.

ORTADA PROJE YOK!

Karayolları Mahallesi Kentsel Koruma Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Çeçen bize aşağıdaki bilgileri aktarıyor: “Gaziosmanpaşa’da on altı mahalle var on dört mahallesi kentsel dönüşüme giriyor. Diğer mahallelerin bir kısmı kentsel dönüşüme girerken, Karayolları Mahallesi’nin bir tek metresi kalmamak kaydı ile tamamı yıkılıyor. Bu alanın 1milyon 988 bin metrekaresini İhlas Holding’e ihale etmişler. Bu ihale nasıl oldu. Gizli kapılar ardında olmuş haberimiz yok. İhlas Holding borsada kağıtları olan bir firma. İhlas borsada para kazansın diye bunu el altından basına sızdırıyor ki değer kazandırsın diye.

Düşünebiliyor musunuz, mahalle sakinlerinden hiç birimizin rızası alınmadan, hiç birimizin oluru alınmadan müteahhidimiz belli ama ortada proje yok. Biz diyoruz ki adaletli, hakka niyetli, insan odaklı, bir kentsel dönüşüm, yerinde bir kentsel dönüşüm, komşumu seçebileceğim, müteahhidimi seçebileceğim, projesini görebileceğim, camim nerede, cemevim nerede, bahçem nerede, parkım nerede bunları görmeliyim.

BU HARCAMAYLAR BOŞUNA DEĞİL

“Romanlar bitti sıra geldi Kürtlere ve Alevilere. Bakın Sarıgöl Mahallesi’nden romanlardan başladılar hemen diplerinde göçmenler var, Boşnaklar var, onlara da aynısını yapacaklar” diyen HDP Gaziosmanpaşa İlçe Eş Başkanı Cevdet Öçal sözlerini şöyle tamamlıyor: Kocaman, kocaman pankartlarını asıyorlar. Bu seçimde Gaziosmanpaşa’ya reklam için harcanan parayla yeni bir Gaziosmanpaşa kurulurdu. Yüzlerce araç gezdiriliyor, yüzlerce büro tutulmuş, yüzlerce emekçi çocuğu propaganda alanlarında çalıştırılıyor. Bir zengin, bu kadar parayı niye harcar.”

Etiketler

Bir cevap yazın