Taksim Dayanışması Davası Bugün

SON GELİŞME: 09.38 - Tolga Alp Turgut: Taksim Dayanışması üyeleri, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde "Hırsızlar ve katiller dururken Taksim Dayanışması yargılanamaz" pankartı açarak basın açıklaması yaptı.

09.17 Tolga Alp Turgut: Taksim Dayanışması davası 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nden C3 Blokta bulunan 303 Nolu duruşma salonuna alındı.

Taksim Dayanışması üyelerinin yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görülüyor. Toplam 26 kişinin yargılandığı davada, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, İstanbul Tabip Odası Eski Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, EMEP GYK Üyesi Ender İmrek ve HDK Üyesi Haluk Ağabeyoğlu, ‘örgüt kurmak ve yönetmekle’ suçlanıyor.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı 33. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmada eksik kalan savunmaların tamamlanması bekleniyor.

Öte yandan davanın ilk duruşmasında savunma yapan Taksim Dayanışması üyeleri Gezi direnişinin meşru, demokratik bir hak olduğunu belirterek suçlamaları kabul etmemişti. Taksim Dayanışması üyelerinin avukatları ise iddianamenin somut delillerden uzak, tamamıyla tevatürden oluştuğunu, özellikle iddianamenin giriş kısmında ne suçlamaların kişilerle bir bağının kurulduğunu, ne de olayın ne zaman, nasıl, hangi mekanda gerçekleştiği gibi en temel sorulara cevap vermediğini ifade etmişti.

Etiketler

Bir cevap yazın