Süleymaniye Bölgesinde yenileme başladı

Süleymaniye bölgesini tarihi kimliğine kavuşturmak için yenileme çalışmalarına başlandı.

Fatih Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, toplam 131 bin metrekare alanı kapsayan Süleymaniye’de 319’u tescilli tarihi eser, 26’sı anıt eser olmak üzere toplam 732 bina bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve KİPTAŞ işbirliğiyle Süleymaniye bölgesinin 2006 yılında yenileme alanı ilan edildiği ve Fatih Belediyesi ile mülk sahipleri arasındaki müzakereler sonucunda neredeyse tamamına yakınıyla anlaşma sağlandığı bildirildi.

Bu kapsamda ilk taksit tutarı olan bedelin hak sahipleri adına Vakıfbank Fatih Şubesi hesabına yatırıldığı ifade edilen açıklamada, kiracılar için evlere 1000 lira, iş yerlerine ise 2 bin lira taşınma bütçesi ayrıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu süreçte tüm yasal prosedüre uyularak, hak sahiplerine mahkeme kararlarının bildirildiği ve tebligatların yapıldığı aktarılarak, bu sürecin sonunda başlayan projenin ilk etabının nisan ayı sonuna kadar süreceği dile getirildi.

İki yıl içerisinde bitmesi öngörülen proje kapsamında, bölgedeki bakıma muhtaç tarihi eserlerin yenileneceği, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi evlerin de aslına uygun olarak restore edileceği belirtilen açıklamada, depreme dayanıksız yapıların yönetmeliğe uygun hale getirileceği, bölgeye parklar ve yeşil alanlar yapılarak bölgenin tarihi değerine ve güzelliğine kavuşturulacağı kaydedildi.

Açıklamada, yenileme çalışmalarının 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamında yapıldığı vurgulandı.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın