“Sahilime Dokunma”

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, denizin 9 metre doldurularak yapılması planlanan Altınordu Rıhtım Projesi'nin iptali için, 19 oda ve 3 siyasi partinin bir araya gelmesiyle oluşan Ordu Kent Platformu eylem yaptı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, denizin 9 metre doldurularak yapılması planlanan Altınordu Rıhtım Projesi’nin yasal olmadığını ileri süren Ordu Kent Platformu üyeleri, belediyenin bu karardan vazgeçmesi gerektiğini ifade ettiler.

Sahilimiz yeniden tehdit altında

Ordu Kent Platformu adına açıklamada bulunan Ertuğrul Gazi Gönül, projeyi yargıya taşıdıklarını belirterek, “Ordu, Karadeniz’de sahiline dokunulmayan tek il. 1994 yılında genciyle, yaşlısıyla; kadını, erkeğiyle; yollara düşüp sahilimizi korumayı başardık. Bugün burada başlatılan deniz dolgusu ile yeniden sahilimiz tehdit altında. Buna izin vermeyeceğiz. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın basına yaptığı açıklamalardan, ‘deniz dolgusu’ projesinin olduğunu öğrendik. Yaptığımız yazışmalarda ise, ‘deniz dolgusu’ ile ilgili bir projenin olmadığını öğrendik. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğü’ne yazdığımız yazılara verilen yanıtlarda ‘deniz dolgusu’ ile ilgili bir projenin olmadığını belirttiler. Şimdi soruyoruz: Proje olmadan yapılan bu çalışmaya ne diyeceğiz? Gözümüzün önünde yasadışı bir çalışma yapılıyor. Buna seyirci mi olcağız? Burada yapılan yasadışı-kaçak çalışma hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 9.Bölge Müdürlüğüne, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ‘yerinde tespit’ davası açtık.” dedi.

Proje yoksa izin de yoktur

Deniz dolgusu için bakanlıklardan izin alınması gerektiğini de kaydeden Gönül, “Yasalara göre hareket etmeyenlere karşı sahilimizi, denizimizi korumak için Ordu Kent Platformu olarak buradayız. En son 1996 ve 2013 yıllarında yapılan ve kesinleşen revizyon imar planlarında deniz dolgusu olmadığı gibi, mevcut durum korunmaktadır. Şimdi bu ‘dolgu’ nasıl yapılıyor? Kıyı Kanunu’nun 7. ve devam eden maddelerinde deniz dolgusu için çeşitli bakanlıklardan izin alınması gerekir. Proje yoksa izin de yok demektir.” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın