“ODTÜ Ormanı Kurmaya Hazırım”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ODTÜ arazindeki yol çalışmalarıyla ilgili "Buradaki ağaçların sayısı belli. İzin alınan alanda kalan ağaç sayısı 627. Taşınan ağaç sayısı 597 olarak belirlendi" dedi.

Eroğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimlerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devri konusundaki soru üzerine Eroğlu, bunun kanundan gelen bir husus olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Avrupa Birliği mevzuatını incelediğini dile getiren Eroğlu, Macaristan, Yunanistan ve daha pek çok ülkede bu şekilde idari ve mali denetimin bulunduğunu vurguladı.

Eroğlu, orman muhafaza memurlarına yönelik rotasyon yapıldığını iddialarına ilişkin “25-30 yıl aynı yerde çalışan orman muhafaza memurları var. Daha verimli olmaları için uygun olanları tayin ediyoruz. Emekliliğe zorlama diye bir şey söz konusu değil” dedi.

Yanan alanların az gösterildiği iddialarını doğru olmadığını vurgulayan Eroğlu, böyle bir şeyin asla söz konusu olamayacağını, ölçüm yaptıklarını ve bunların kayıtlara geçtiğini anlattı.

ODTÜ arazisindeki yol çalışması

Bakan Eroğlu, ODTÜ arazisindeki yol çalışması konusundaki soruları şu şekilde yanıtladı:

“Bu konuda daha önce imar planları hazırlanmış. ODTÜ’nün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan talep ettiği 3 Mayıs 2003 tarihli yazıya ODTÜ koruma maksatlı imar planı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 11 Aralık 2003 tarihinde yol yapım gayesiyle izin verildi. Buradaki ağaçların sayısı belli. İzin alınan alanda kalan ağaç sayısı 627. Taşınan ağaç sayısı 597 ve taşınmayan ağaç sayısı 30 olarak belirlendi. Yol daha önce planlanmış. Orada yol ihtiyaçtı. Özel bir alanda ODTÜ ormanı kuralım şeklinde de teklifte bulundum, doğrudur. Buna hazırız.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Kasım’da pek çok üniversitenin kampüsüne toplamda 5 milyon fidan dikilmesiyle ilgili tören yapacaklarını belirterek, komisyon üyelerini davet etti.

Beştepe’deki yeni Başbakanlık binası

Eroğlu, Beştepe’deki yeni Başbakanlık binasıyla ilgili sorulara “Gazi Yerleşkesi denilen alan, Orman Genel Müdürlüğünün kendi tapulu mülküydü. Bunu Başbakanlığa devrettik. Atatürk Orman Çiftliği ile ilgisi yok. Kesilen ağaçlar yerine dikim yapılacak” şeklinde yanıt verdi.

İstanbul’a, Central Park’tan daha büyük bir alanı hem Elmalı’da hem de Alibeyköy civarında kazandıracaklarını ifade eden Eroğlu, Avrupa yakasında da Belgrad Ormanı’nın bulunduğunu kaydetti.

Elmalı’daki şehir ormanının çalışmalarının başladığına dikkati çeken Eroğlu, Belgrad Ormanı’nın azaldığı iddialarının da yalan olduğunu söyledi.

İstanbul’a yapılacak 3. köprü

Eroğlu, 3. köprü çalışmaları kapsamında ağaçların yanlış kesildiği iddiası üzerine böyle bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

“Kuzey ormanlarında yaşayan domuz sürülerinin, İstanbul Boğazı’ndan yüzerek Avrupa’dan Anadolu yakasına geçtiği” iddiası üzerine ise Eroğlu, görevlilerin konuyla ilgili incelemeyi yaptığını söyledi.

“HES’leri iyi anlatamadık”

Eroğlu, hidroelektrik santralleri (HES) konusundaki sorular üzerine şöyle konuştu:

“HES’lerin üzerinde yanlış bir algı var, iyi anlatılamadı. HES’leri anlatırken bazı firmalar vatandaşlarla çok iyi diyalog kurdu. Ne yapılacağını anlattı. Ama bazı firmalar bunu yapmadı, yapamadı. Bazı çantacılar da ortaya çıktı. Buna şiddetle karşıyız. Bununla ilgili teminatları falan da artırdık. Bunlar da zaten piyasadan silindi… Hiçbir HES sahibi suyu satamaz. Sadece suyun gücünden istifade ederek, elektrik üretiyor. Yoksa suyu kullanması söz konusu değil.”

ÇED kapsamında olmayan, küçük HES’ler konusu da değinen Eroğlu, “Bunlar için bir tedbir aldık. Ekosistem Değerlendirme Raporu hazırlanıyor. Bu çok sıkı. Hatta ÇED’den daha sıkı” ifadesini kullandı.

Koruma alanlarının, tüm dünyada olduğu gibi mutlak, hassas ve sürdürülebilir olmak üzeri 3’e ayrıldığını belirten Eroğlu, “Mutlak koruma alanlarında tesis kurulmasına hiçbir şekilde izin vermiyoruz. Koruma alanının özelliği var. Hangi izinlerin nerede verileceğini dair bir tablo var. Dünya kriterlerine uygun. Korunan alınan özelliklerine göre izin verilecek yer var, verilmeyecek yer var” diye konuştu.

2/B arazilerinin satışı

Eroğlu, 2/B alanlarıyla ilgili sadece kadastro çalışmaları yaptıklarını vurgulayarak, hak sahiplerinin belirlenmesi ve tapu tescili gibi işlemlerin ardından konuyu Maliye hazinesine devrettiklerini anlattı.

Satış işlemlerinin tamamen Maliye Bakanlığı tarafından yapıldığını belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bu kangren olmuş bir mesele. Esasen parasında da değiliz. Bazı vekillerimiz, ‘orman köylülerine parasız verseydik’ dedi. Ama orman köylerindeki bedelleriyle bir şehirdeki kıymetli bir alanın bedelleri aynı değil. Bunu zaten değerlendirdik. Parasız verilebilir miydi? Orman köylerinden gelen miktarın kıymeti harbiyesi yok…Devlet malına el koyanlarla aynı orman köyünde koymayanlar arasında fark olsun. Cüzi bir bedel alalım ki bir haksızlık olmasın. Bunun yüzde 10’unu da ya hibe ya da çok uygun şartlarda kredi ve ORKÖY desteği olarak veriyoruz. Onları desteklemeye devam edeceğiz.”

Orman köylüsüne tanınan hak, imtiyaz ve sorumlulukların, orman köyüyken mahalleye dönüşen yerlerde de aynen devam edeceğine işaret eden Eroğlu, Büyükşehir Belediye Kanunu’na bununla ilgili hüküm koyulduğunu söyledi.

“Ormanları peşkeş çekiyorsunuz” iddialarına da değinen Eroğlu, Orman Kanunu’nun 17. maddesine göre izin verdiklerini, keyfi olarak iznin söz konusu olamayacağını söyledi.

Eroğlu, 2002 yılından önce benzinlik, fabrika, pazar yeri, köy konağı, lojman ve dinlenme tesisi gibi her türlü bina ve tesise izin verilirken, düzenleme yaparak sadece savunma, enerji, haberleşme, hastane ve okul gibi kamu açısından şart ve öncelikli yerlere izin verdiklerini anlattı.

Milletvekillerinin Cudi’ye milli park kurulması teklifine ilişkin Eroğlu, milli park değil de tabiat parkı olması konusunda çalışma yapılabileceğini ifade etti.

“Aday falan değilim”

Veysel Eroğlu, CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz’ün, “Bursa Büyükşehir Belediye başkanlığına aday mısınız?” sorusuna, “Aday falan değilim, sizden duyuyorum; kaldı ki benim ikinci dönemim” dedi.

Eroğlu’nun konuşmasının ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2014 yılı bütçesi kabul edildi.

Etiketler

Bir cevap yazın