ODTÜ Ormanı Kesildiği ile Kaldı

ODTÜ’de kesilen ağaçlarla ilgili Gökçek’in “naklettim” açıklaması Bakanlık’tan döndü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ Ormanı’na gece baskını yaparak kestiği 1788 ağaçtan Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün haberinin olmadığı ortaya çıktı. ODTÜ Ormanı ile ilgili olarak yalnızca 623 ağaç için işlem yapılacağı bilgisinin ellerinde olduğunu açıklayan müdürlük, Gökçek’in kestiğini söylediği ağaçların “afaki (hayali)” olduğunu bildirdi. Gökçek, aksini iddia etse de 1788 ağacı hiçbir izni ve oluru olmadan kestiği anlaşıldı.

Gökçek’in yol geçirmek üzere ODTÜ ormanında yaptığı ağaç katliamı, kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Gökçek, ağaçların Ankara Orman Genel Müdürlüğü’nün “izni” ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “olur”u ile kesildiğini veya nakledildiğini açıklamıştı. 1788 ağacın nakledilemeyeceği için kesildiğini, yalnızca 597’sinin taşındığını kamuoyuyla paylaşmıştı.

‘Kesilmeyecek, taşınacak’

Gökçek’in verdiği bilgilerin ardından avukat Zülal Dönmez, ağaçlara ilişkin Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurdu. Müdürlükten gelen yanıtta, “Bakanlığımızın oluru ile ağaçların ‘sökülüp, taşınması’ kaydıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na izin verilmiş olup, Ağaç Röleve Planı’nda 623 ağaç olduğu tespit edilmiştir” denildi. Ağaçların 597’sinin taşındığı bilgisinin yapılan açıklamlarla öğrenildiği belirtildiği yazıda, “Diğerlerinin damga ve nakliye talebi olmadığını mütalaa ederiz” ifadeleri kullanıldı. Ağaçlara ilişkin 1788 gibi rakamdan haberlerinin olmadığını belirten müdürlüğün yazısında, “İzin sahibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurumumuzdan böyle bir talebi olmadığı, dolayısıyla kesilen veya kesilecek ağaç tespitimiz olmadığı, ilgili kurumdan böyle bir talep gelmediği için herhangi bir işlem yapılmadığı” ifadeleri yer aldı.

‘Gökçek yalan söylüyor’

Avukat Zülal Dönmez, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Gökçek’i yalanladığını söyleyerek, “Orman Bölge Müdürlüğü’nün yazısı 623 ağaç için. Ancak Gökçek, ‘1788 ağacın kesimi için’ diyor. Nakledilmesi gereken ağaçların 26’sının nakledilmediği de kesin. 597’sinin ise nakledilip edilmediği belli değil” dedi. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözünü anımsatan Dönmez, “Kaç yatsı geçti, Gökçek yalan söylemeye hâlâ devam ediyor” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın