Meksika’nın Tarihi Bölgesinde ‘İçe Dönük’ Bir Şema İle Vurgulanan Konut

Meksika'daki San Miguel de Allende'nin pastel renkli evlerinden çıkan bu beyaz sıvalı konut ve galeri, sakinliği çağrıştırıyor.

Associates Architecture tarafından birkaç genç İtalyan-Amerikalı tasarımcı için oluşturulan Sin Nombre Casa y Galeria, nötr renk tonları ve ‘içe dönük’ bir şema ile karakterize.

Yeni ev, 16. yüzyıla kadar uzanan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki San Miguel’in tarihi merkezinde, çok yoğun bir mahallede yer alıyor. Yamuk biçimindeki ve yalnızca yokuş yukarı küçük bir yaya yolu ile ulaşılabilen arazinin, yerel taştan yapılmış tahrip olan bir sütun tabanı bulunuyordu.

Galeazzi ve Salvaneschi’nin tasarımı, yamuk planın bir ekstrüzyonu olarak başlatılmış ve evin dışarıdan monolitik ve neredeyse tamamen katı bir hacim gibi görünmesi sağlanmış. Ancak içeri girdikten sonra mimarların konsepti netlik kazanmış: ‘Meksika şehri bağlamında korunan yaşam ve uyku alanlarının üç mikro kozmosunun (üç avlu) içine gizlenen içe dönük, yerleşik bir muhafaza.’

Ofis, yerel konut tipolojisine atıfta bulunarak, içe doğru işleyen bir şema seçip, planda, sarmal merdivenle birlikte projeye karakterini veren bir dizi boş alan önermiş. Bu boşluklar sayesinde, boğuk bir gürültü ve yansıyan renkler aracılığıyla algılanan şehrin dört bir taraftan filtrelenmesi ve içerideki özel alanların aksine kullanıcıya farklı bir ölçek algısı sunulması sağlanmış, aynı zamanda yoğun ışık ve gölge kontrastına izin verilmiş.

İlk boşluk, zeminden tavana cam duvarlarla mutfak, yemek ve yaşam alanlarına bağlanan birinci kattaki bitkilerle dolu geniş verandadan oluşuyor. Sarmal bir merdiven, iki ebeveyn yatak odasının bulunduğu ikinci kata çıkıyor. Her yatak odası, kendi kapalı özel verandasıyla mikrokozmos konseptini sürdürüyor.

Daha büyük yatak odasının verandasında da şehre açılan kare şeklinde bir panel bulunuyor. Bu hareketli panel, şehre açılan çok dikkatli planlanmış iki açıklıktan birini oluşturuyor, diğeri ise San Miguel’in Immaculate Conception Kilisesi’nin kubbeli çatısına bakan küçük bir pencere.

Tasarım, sakinlere şehrin 360 derecelik manzarasını sunan bir çatı terasıyla sonuçlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın