Marmaris’te Turistin Gezeceği Müze Kalmadı

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi'nin kapısına, binası kaçak diye kilit vurulurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait müzenin tadilatı da bitirilmedi.

Yılda onbinlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan Marmaris’teki iki müzeden biri, binası kaçak olduğu iddiasıyla kapatılarak içindeki eserler Denizli’ye taşındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait müzedeki çalışmalar ise verilen sürenin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen tamamlanamadığından kapısına kilit vuruldu. Her iki müzeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler kapıdan dönüyor.

Yıkım kararı verilmişti

Marmarisli turizmci Ahmet Urkay tarafından yaptırılan ve 2005’te açılan halıcı Ahmet Urkay Etnografya Müzesi’nin yapı kullanma izninde eksiklikler olduğu öne sürüldü. Önceki yıl Muğla Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ekipleri, Etnografya bölümünde yapılan tavanla asma katın yıkılarak eski haline getirilmesini isteyerek bu bölümü, ardından da arkeolojik bölümü bodrum katı yapıldığı gerekçesiyle mühürledi. Bu iki bölüm için yıkım kararı çıktı. Urkay’dan yeniden yapı projeleri istendi. Bütün çabalarına ve ilgili kurumlara yanlışlığın düzeltilmesi için bulunduğu girişimlerden sonuç alamayan Urkay, yaklaşık 4 ay önce müzeyi kapatma kararı aldı. Eserleri Denizli’ye taşıyan Urkay, müzenin girişine de “Bürokratik engeller nedeniyle kapalıyız” pankartı astı.

Marmaris Kalesi içinde bulunan Marmaris Müzesi de, geçtiğimiz yıl Ekim’de ziyaret kapatıldı ve restorasyona başlandı. Yılda yaklaşık 70 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı 300 bin lira ödenek ayırdı. Müzenin restorasyonunun Nisan 2013’e kadar tamamlanacağı ve tekrar ziyarete açılacağı bildirildi. Ancak çalışma hala tamamlanmadı. Günde yüzlerce turis kapıdan geri dönerken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, geçikmenin restorasyonu yapan firmadan kaynaklandığını belirterek, “Kültüre ve Turizm Bakanlığı’ndan önümüzdeki günlerde gelecek olan uzmanlar yapacakları kontrolün ardından işi teslim alacaklar ve müze ziyarete açılacak” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın