Laterne Kafeye Gece Baskını

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'na dayanılarak afet riskli arazide olduğu öne sürülen Laterne Cafe, dün gece 04.00 sularında tahliye edildi. Kafenin ruhsatına ve eşyalarına el konurken mekan sahipleri direniş başlattı.

MİSBAH DEMİRCAN’IN EMRİYLE OPERASYON
Uygulamayı protesto eden Beyoğlu Kent Savunması, kafeye gelerek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Memnune Kayagil, tahliye işleminin Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın emriyle yapılan hukuksuz bir operasyon olduğunu dile getirdi. Kayagil, şunları söyledi: “Bu operasyonun bizzat Ahmet Misbah Demircan emriyle yapılan bir belediye operasyonu olduğunu biliyoruz. Mekanı boşaltmaya gelen ekiplerin özellikle kafenin ruhsatını alma telaşından bunu açıkça anlıyoruz. Laterne Cafe’nin Sahipleri hukusuz olan bütün bu uygulamaları tanımadığını ilan ederek mekanın içinde direnişe geçtiler ve başta Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan olmak üzere bütün kamu yönetimini burayı kiralayıp otel ve AVM yapmak isteyen Azade Nisa Şirketine, bütün bu süreci meşrulaştıran Afet Yasasına karşı meydan okuduklarını ilan ettiler.”

BELEDİYE KENDİ VERDİĞİ RUHSATI KAÇIRDI
Olayın gelişim süreci ise şöyle: İşletme Sahibi Dursun Ali Uysal, Balıklı Rum Vakfı mülkiyetinde ve tapuda boş gözüken araziyi kiralayıp buraya kafe binasını inşaa etmişti. Vakıf, kaçak yapılan binadan vergi almaya devam ederken Belediye de işletme için ruhsat çıkarmıştı. Cafe ile kira sözleşmesi devam eden Vakıf, araziyi Azade Nisa Turizm İnşaat Gayrimenkul Şirketi’ne 49 yıllığına kiralayarak araziye otel ve AVM yapabilmesi için vekaletname verdi. Şirket, kafeyi tahliye ettirebilmek için rapor verme yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alan Megaron Yapı Denetim ltd. Şti.’ne ait riskli yapı raporunu gerekçe göstererek, kafeyi tahliye ettirdi. Beyoğlu Belediye zabıta ekiplerinin de bulunduğu tahliye sırasında eşyalarla birlikte kafenin, Belediye tarafından verilen ruhsatı da götürüldü.

Etiketler

Bir cevap yazın