Karun Hazineleri’nin Yeni Evi

Lidya Kralı Krezüs'e ait 451 parçadan oluşan Karun Hazineleri yapımı süren, akıllı güvenlik sistemli yeni Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenecek.

Uşak’ta yapımı süren yeni Arkeoloji Müzesi’nin Mimarı Metin Keskin, proje hakkında bilgi verdi. Keskin, Uşak Tren Garı yakınında inşa edilen yeni müze binasının 2 bin 450 metrekare alanda kurulacağını ve üç katlı olacağını söyledi.

Projenin çağdaş mimari özellikleri yansıttığına işaret eden Keskin, Uşak Arkeoloji Müzesi’nin uzun soluklu bir planlamanın ilk adımı olduğunu vurgulayarak, müzenin kurulduğu bölgenin “Uşak Kültür Sitesi” olarak düzenlenmek istendiğini ve müzenin, projenin ilk ayağını oluşturduğunu kaydetti. Halen Uşak Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 45 bin eser bulunduğunu ve bu eserlerin büyük bölümünün sergilenebilir nitelikte olduğunu belirten Keskin, Lidya Kralı Krezüs’e ait olduğu değerlendirilen ve Karun Hazineleri olarak adlandırılan 451 parçalık paha biçilmez koleksiyon için müzede özel bir sergi salonu hazırlanacağını dile getirdi. Keskin,eserlerin geniş mekânlarda, hatta tek tek özel ışıklandırmaların yapıldığı bölümlerde sergilenebileceğini ifade etti.

Müzede özel güvenlik sistemleri uygulanacağını belirten Keskin şöyle devam etti: “Müze fiziki ve uzaktan erişimli, tehditlere karşı tam korumalı, kayıt nitelikli, harekete, ısı ve sese duyarlı akıllı güvenlik sistemleri ile korunacak. Yangın ihbar sistemleri belirlenen adreslere kesintisiz erişim sağlayan alt yapı ile birlikte eserlerin bulunduğu alan ve niteliklerine göre belirlenecek yöntemleri sağlayacak kapasitede olacak.” 

Etiketler

Bir cevap yazın