Kaçak tünel sessizce açıldı

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında Tarlabaşı Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi'ni yeraltından birbirine bağlayan tünel, dün sessiz sedasız hizmete girdi.

YARGI KARARLARINA RAĞMEN HIZLA TAMAMLANDI*

15 Haziran’da Gezi Parkı’nın polisin sert müdahelesi ile boşaltılmasının ardından tünel inşaatı, istabul 1. idare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına karşın hızla tamamlandı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, açılan tünelin tamamen hukuk dışı ve kaçak olduğunu vurguladı. Mahkeme kararlarına karşın inşaatı tamamlanan altgeçit, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 450 metresi kapalı toplam 750 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 metresi kapalı toplam 450 metreden oluşuyor. Gidiş-geliş 2 şerit olan altgeçitte ayrıca 100 metre boyunda 2 şerit otobüs cebi bulunuyor. Bu özellikleri taşıyan tünelin yargı kararları gereği yapılması ve hizmete açılması mümkün değil. Çünkü istanbul 1. idare Mahkemesi, 6 Haziran 2013 tarihinde yayalaştırma projesine dayanak olan imar planlarını iptal etti. Taksim Dayanışması bileşenlerinden Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, “Tünelin hukuksuzluğu yargı kararı ile tescillidir” dedi. Muhcu, mahkeme kararında, tünelin, tarihi Taksim Meydanı’nın değerlerine zarar verdiğinin, meydan ile çevre ve yaya ilişkisinin sağlıklı olmadığının vurgulandığını söyledi.

Neden tören yapılmadı?

Muhcu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın açıklamaları ve uygulamaları ile yargı kararlarını çiğnediğini dile getirdi. Tünelin sessiz sedasız açılmasını da manidar bulan Muhcu “Bu tüneli sessizce açmaları hukuka aykırı bir işlem yaptıklarının farkında olduklarını da gösteriyor” diye konuştu. Yayalaştırma Projesi’nin mahkeme kararları ve gösterilen duyarlılık sayesinde tamamen uygulanmasının önlendiğini belirten Muhcu, Gezi Parkı’na Topçu Kışlası ve diğer 4 tünelin yapımının önüne geçildiğini anımsattı.

Etiketler

Bir cevap yazın