İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Açıldı

Marmara Denizi’nin üzerindeki 3 km'lik köprü, İstanbul ile İzmir'i birbirine bağlayacak otoyol projesinin bir parçası.

Osman Gazi adı verilen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, 42 ay süren inşaatın ardından açıldı. İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu’nu bağlayan köprü, yolculuk süresini 8 saatten 3 saate düşürmesi bekleniyor. Köprü, günlük 40.000 aracı taşıyabilecek kapasiteye sahip.

Tamamen çelikten inşa edilen ve ana açıklığı 1550 metre olan köprü, İstanbul’un güneyinde, Marmara Denizi üzerinde 64 metre yükseklikte asılı duruyor. Marmara’daki deprem riski nedeniyle köprü, sarsıntıyı, hareketi ve yükü sürekli ölçerek normalin dışındaki tüm olayları köprü operatörüne bildiren özel bir teknolojiyle donatılmış yapıya sahip.

Elektromekanik müteahhitliğini Siemens’in üstlendiği köprü, durumu sürekli izleyen ve aşırı sarsıntıda alarm veren 390’a yakın sensörle donatıldı. Sensörler ana açıklığa giden yol kesitlerindeki stres yükünü ve dikey – yanal gerilimi devamlı olarak ölçüyor. Köprüde bulunan özel GPS sensörleri, köprü kazıklarındaki tüm salınımı milimetrik olarak kaydediyor, bunun yanında rüzgar ve sıcaklık ölçümü birimleri de sunuluyor.

Köprünün iç odalarında, kulelerinde, tabliyelerinde ayrıca kılıflı askı kablolarında bulunan özel bir sistem, çeliği paslanmaktan korumak için havadaki nemi kontrol ediyor ve yüzde 40’ın altında kalmasını sağlayacak şekilde düzenliyor.

Köprü ile İstanbul ve İzmir arasındaki 409 kilometre uzunluğundaki otoyol inşaatının bir parçası olan Gebze ve İzmir arasındaki yeni otoyol, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından görevlendirilen “Otoyol YATIRIM ve İŞLETME A.Ş” (Nurol-Özaltin-Maykol-Astaldi-Yüksel-Göcay), tarafından 22 yıllık bir süre için Yap-İşlet-Devret sözleşmesi şartlarına uygun olarak yönetilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın