İşte Başbakan’a yollanan sur filmi

Amerikalı turistin ölü bulunduğu surlarda Kültür Bakanlığı'nın çekip Başbakan'a yolladığı film, harap ve 'tekinsiz' manzaralar içeriyor.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Başbakan Tayyip Erdoğan ‘a sunduğu 8 dakikalık fotoğraflardan oluşan filme ulaştık. ‘Sur-u Sultani’ olarak adlandırılan ve Topkapı Sarayı müzesini çevreleyen surların içler acısı halini gösteren filmde surkonduda yaşayan evsizler de yer alıyor. Eski bakan Günay, ısrarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) tahsisini istediği deniz tarafındaki surlarla ilgili bir sonuç alamayınca çareyi bir ‘film’ çekmekte buldu. Bakanlık personeli tarafından Topkapı Sarayı çevresindeki surlar kare kare fotoğraflandı. Bu fotoğraflardan 8 dakikalık bir kısa film yapıldı. Bakan Günay bu filmi Başbakan Erdoğan ‘a sundu. ‘Sur-u sultani’ adı verilen filmde özellikle tarihi surların deniz tarafındaki durumu çok kötü görünüyor. Topkapı Sarayı ile de ilişkilendirlen filmde sarayın nasıl bir tehdit altında olduğuna dikkat çekiliyor. Ahırkapı Feneri’nden, Gülhane Parkı girişine kadar Kennedy Caddesi boyunca uzanan surların hem restorasyona ihtiyacı olduğu hem de ciddi manada güvenlik endişesi oluşturduğu ortaya çıkıyor. Filmde surların içindeki yaşam da görüntülenmiş. Bazı yerler çöp ev gibi. Tarihi surlara ait kulede eşiyle yaşayan bir evsiz, kullandığı tahta merdivenle objektiflere yansımış.

Bakan yanlış yerden istemiş
Diğer yandan Günay’ın ısrarla İBB’den istediği surların kullanım hakkının da İstanbul Defterdarlığı’nda ait olduğu ortaya çıktı. Bakanlığın “Bize tahsis edin” diye yolladığı 2012 Aralık tarihli yazıya İBB “Uygun görülmemiştir” yanıtını verdi. Bakanlığın ısrarı üzerine 29 Ocak 2013’te verilen ikinci cevapta “Deniz surları bölümlerinin tasarruf hakkının İstanbul Defterdarlığına ait olduğu belirlenmiştir” denildi.

Etiketler

Bir cevap yazın