İstanbul’u yerle bir ederim valla

Dönüşüm kapsamındaki binaların bombayla yıkılması için proje hazırlayan Patlayıcı Mühendisliği Derneği kurucusu Prof. Kahriman "Tek çare bombalar" dedi

Türkiye Patlayıcı Mühendisliği Derneği kurucusu Prof. Dr. Ali Kahriman, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a ilginç bir öneride bulunacak. Kentsel dönüşüm sırasında yüzlerce binanın dozerlerle yıkılmasının uzun zaman alacağını ve zahmetli olacağını belirten Kahriman “Dinamit ve patlayıcı kapsüller kullanarak İstanbul’daki binaları bir günde yıkarım. Kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul’daki yüzlerce binayı yıkmak için tek çare bombalar” dedi.

Aynı zamanda Uluslararası Patlayıcı Mühendisliği Cemiyeti (ISEE) üyesi olan ve Okan Üniversitesi Patlayıcı Madde Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nda dersler veren Prof. Dr. Ali Kahriman, İstanbul’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili ilginç projeler geliştirdi.

Proje olarak sunacak

Depreme dayanıksız binlerce binanın yıkım işleminin klasik yöntemlerle uzun yıllar alacağını ve İstanbul’u dev bir şantiye alanına çevireceğini savunan Kahriman, geliştirdikleri yeni yöntemlerle kısa süreli ve tasarruflu şekilde dinamit ve patlayıcı kapsüllerle yıkım işlemlerinin yapılanabileceğini belirtti. İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a hazırladıkları projeyi sunacaklarını söyleyen Kahriman “Kentsel dönüşüm çalışmalarında yıkılacak binalar belirleniyor. Bu binaların yıkılma işlemleri klasik yöntemlerle uzun zaman alacak ve maliyetli bir iş olacak. Ayrıca binaların kum, çakıl ve demir gibi materyallerinin de geri dönüşüme kazandırılması klasik yöntemlerle çok zor. Ancak bizim geliştirdiğimiz yöntemde bu sorunlar olmayacak. Belirlenecek binaların zeminine bombalar yerleştirilecek. Bombaların patlaması sonucu saniyeler içinde dev binalar yıkılacak. Bu yöntem yüzlerce binaya aynı anda uygulanabilecek” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda çalışma yapması gerektiğini belirten Kahriman, Zincirlikuyu’da önceki gün dinamitlerle yapılan temel kazma çalışmasında da bulunduğunu söyledi.

Çevreye rahatsızlık vermedi

Çalışmalar sırasında korkulan bir şeyin olmadığını söyleyen Kahriman “Zincirlikuyu’daki temel çalışması öncesi gerekli izinler alındıktan sonra mahalleliyi çalışmalarla ilgili uyardık. Bilgilendirme yapıldıktan sonra kontrollü biçimde yerleştirilen bombalar patlatıldı ve çevreye hiçbir şekilde zarar verilmedi. Temel klasik yöntemlerle kazılsaydı aylar alacaktı ve çevreye zararı daha fazla olacaktı” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın