İstanbul Parkları Üzerine…

Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarından pişmanlık hislerini sergileyen ilk AKP'li üst düzey yönetici oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklamalarında ve uygulamalarında farklı bir manzarası vardı. Sesinde şefkat, lisanında nezaket dikkat çekiyordu…

Veli Efendi Hipodromu’nun yıkılıp yerine alış veriş merkezi ve rezidanslar yapılması girişimi karşısında Kadir Topbaş, ümit verecek sıcak duyguların yanında, teselli veren âlicenap tavırlar da sergiliyordu.

Bu üslup, devlet adamlığında saygı gören ve güven veren bir cesaret içeriğinin etkin ve ihtişamlı manzarasıdır. Kadir Bey’in üslubunda bu vardı.

Kadir Bey, İstanbul açısından son derece önemli bir kentsel proje geliştirmenin gururu ile açıklamalarda bulunuyordu. İlgiyle izlendiğinden emindi. Merak uyandırdığına da inanıyordu. Görüntüsü böyleydi. Sesinde mutluluk vardı.

Çocukluğumuzda “Veli Efendi Çayırı” dediğimiz bu bölge, civardaki müsait arazinin de katılmasıyla, İstanbul’un en büyük yeşil alanına dönüştürülmek isteniyor.

Yani Kadir Bey, İstanbul Belediye Başkanı olarak, padişahların dahi yapamadığı büyüklükte bir yeşil alan yaratıyor ve dünya çapında bir park yapmayı planlıyor. Gülhane Parkı’nı, Yıldız Parkı’nı solda sıfır noktasına dönüştürecek bir park planı ile İstanbul’un yeni hizmet anlayışını açıklıyor…

Kadir Bey hedefini açık seçik anlattı. Amerika’nın en büyük kenti New-York’un meşhur Central Park’ı örnek verdi. Bu muhteşem parkın bile Veli Efendi coğrafyasında yapılacak İstanbul Parkının yanında küçük bir çayır boyutunda kalacağını belirtti.

Ve önceki gece Tayyip Bey, İstanbul Belediyesi’nin iftar davetinde yaptığı konuşmada bu konuya temas etti.

Sözlerini bu bahiste iki cümlede özetledi: “İstanbul’a Central Park yakışmaz” dedi…

Tayyip Bey, eski İstanbul Belediye Başkanı’dır. Yönetim becerisini ve karar otoritesini en geniş ölçekte kazandığı ve uyguladığı zemindir. Bu nedenle sürekli olarak kendini İstanbul ilgisi içinde tutmuştur. Hala da İstanbul’un her konusunda kendisi adeta görevli hissetmektedir.

Hangi görev unvanını ve mesuliyetini deruhte ederse etsin, İstanbul Belediyesi’yle ilgili konularda görüş belirtmekten, hatta karar almaktan hiç uzak durmadı.

Kadir Topbaş’ın Veli Efendi Parkı projesi üzerine Tayyip Bey, “İstanbul’a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin” dedi…

Bu ifadenin Türkçesi şudur: Anlaşılıyor ki Veli Efendi Parkı artık tarihe karışmıştır. Tayyip Bey projenin destekçisi değildir. Böylece yakında o bölgede devasa boyutlu rezidanslara ve AVM’lere yol açılmış demektir.

Central Park ilhamına karşı çıkıldı. Ama yine anlaşılıyor ki Panama Kanalı’nın ilhamıyla yapılacak ikinci boğaz projesi şansını sürdürecek…

Menderes, Saraçhane Parkı’nı açtığı zaman “İstanbul cennetleşiyor” demişti. Saraçhane Parkı, varlıklı bir evin arka bahçesi boyutundadır.

Şimdi Veli Efendi Çayırı’nda yapılan ve Amerika’nın en büyük parkından bile büyük olan İstanbul Parkı için “bize yakışık almaz” diyoruz.

Neden?

Çünkü biz onları taklit edeceğimize, onlar bizi taklit etmeliymiş…

Etiketler

Bir cevap yazın