İnşaat alanında antik kalıntılar bulundu

Mudanya'da bir inşaatın temel atma çalışması sırasında antik kalıntılara rastlandı. Müze Müdürlüğü'nün çalışmaları sürdürdüğü bölgenin 'Antik Liman Şehri' olabileceği belirtildi.

Mudanya’nın Yenimahalle İskele bölgesinde özel bir firmanın inşaatı sırasında rastlanan antik kalıntılar heyecan yarattı. İnşaat alanında temel atma çalışması sırasında antik kalıntılara rastlanınca çalışma durduruldu ve durum Müze Müdürlüğü’ne haber verildi. Bölgede çalışma başlatan Müze Müdürlüğü’ne ait arkeologlar, çömlek kalıntıları, heykel ve antik şehre ait olduğu tahmin edilen bir duvara rastladı. Belediye yetkilileri bölgenin dolgu malzemelerden oluştuğu ve bu tür kalıntıların başka bölgelerden taşınmış olabileceğini belirtirken, Müze Müdürlüğü alanda incelemelerine devam ediyor.

SİT ALANI…

Müze Müdürü Enver Sağır, bölgede çalışmaların devam ettiğini fakat kalıntılara dair bilgilerin henüz netlik kazanmadığını belirtti. Kazıdan çıkan heykelin oldukça kötü durumda olduğunu belirten Sağır, ‘Henüz hangi döneme ait olduğunu, tarihi değer taşıyıp taşımadığını kestiremiyoruz. Bakanlıkla da paylaştık durumu. Yapılan çalışmalar sonucunda 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilebilir ya da edilemez, bunu sonuçlar gösterecek. Çalışmalar bittiğinde sonuçları değerlendireceğiz’ diye konuştu.

‘DOLDURMA BÖLGE’…

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk de bölgenin doldurma olduğuna dikkat çekti. Aktürk, ‘Ben çocukluğumdan biliyorum bu bölgeyi, taşıma ve doldurma diye tabir edilen bir bölge. Bu yüzden yanılgılar olabilir. Henüz 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmedi, bu durum yapılan çalışmalar sonucunda netlik kazanacak’ ifadelerini kullandı.

ANTİK LİMAN ŞEHRİ…

Mudanya Belediyesi İmar Müdürü Neşe Yenidokur da ‘Yenimahalle iskele kısmı’ diye adlandıralan bölgenin, gelen yazılarda ‘ Antik Liman Şehri’ bölgesi olarak geçtiğini belirtti.

Dolgu bölgesi olduğu için burada bulunan kalıntıların başka bölgelerden taşınmış olma ihtimalinin de olduğuna da dikkat çeken Yenidokur, ‘Burada bir antik şehrin olup olmadığı, çalışmalardan sonra belli olacak’ dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın