Haydarpaşa Raylarının Altından Hamam Kalıntıları Çıktı

Arkeoloji Müzesi denetiminde, Haydarpaşa Garı’ndaki peronları da kapsayan üç ayrı noktada yürütülen kazı çalışmaları esnasında Geç Roma, Bizans döneminden eski bir liman şehrine ait olduğu tahmin edilen kalıntılar ortaya çıktı.

İki aydır devam eden ve yaklaşık yirmi arkeoloğun görev aldığı çalışmalarda, rayların sökülmesi sonucu Geç Roma Erken Bizans dönemine ait hamam kalıntısı olduğu tahmin edilen buluntular ile çeşitli yapılara ait kalıntılar, yollar ve su kanallarına ait izler bulundu. Ayrılık Çeşmesi durağının bulunduğu ikinci kazı noktasında ise, dini bir yapı olabileceğine işaret edilen apsise benzeyen bir yapının temelleri keşfedildi.

Çalışmaların devam ettiği bir diğer kazı noktası ise Haydarpaşa Protokol Cami önü. Tıbbiye Caddesi üzerindeki Haydarpaşa Köprüsü’nün Marmaray projesi kapsamında yıkılmasının ardından, köprü ayaklarının bulunduğu noktalarda tarihi kalıntılar ortaya çıkmıştı. Bulunan mezar kalıntıları ve insan kemiklerinden yola çıkılarak, Protokol Cami’ne yakın bu bölgede bir nekropol olabileceği düşünülüyor. Öte yandan kazı sahasında bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan keramik, kandil ve sikke gibi küçük buluntular incelenerek, bölgenin tarihi hakkında önemli ipuçları toplanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın