Hayalet Şehir Hayaline Kavuşuyor

İstanbul'un 5 asırlık semti Süleymaniye, yenileme çalışmaları nedeniyle boşaltıldı. ''Hayalet şehre'' dönen semt, proje bittiğinde geleneksel sivil mimarisi ile kültür ve sanatın merkezi olacak.

İstanbul’un 5 asırlık semti Süleymaniye, yenileme çalışmaları nedeniyle ”hayalet şehre” dönüştü. Ev ve iş yerlerinin tamamen boşaltıldığı tarihi semt, proje tamamlandığında, kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak geleneksel sivil mimarisiyle 24 saat yaşayan bir merkez haline gelecek. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) dünya kültür mirası listesinde yer alan semtte, Fatih Belediyesi bünyesinde 733 parsel proje yenilenecek.

SEMTE KAMYON GİRİŞİ YASAKLANACAK

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Süleymaniye’nin tarihi yarımadada devam eden 6 yenileme alanından biri olduğunu ve buradaki projeyi KİPTAŞ ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

Buradaki binaların üç katlı, cumbalı, tarihi yarımadanın karakteristik mimarisini yansıttığını ifade eden Demir, ”Yeni inşa edilecek binalar da bu tarihi binaların mimarisine saygılı binalar olacak. Hedefimiz, kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi değerin hayata yeniden kazandırılması. Bu tescilli binaların projeleri ayrı yapıyor. Proje, Anıtlar Kurulu tarafından onaylanıyor ardından tarihi binalar yıkılmadan projeye uygun olarak restore ediliyor” şeklinde konuştu. Demir, Süleymaniye’deki 6 adanın inşaat ruhsatını verdiklerini belirterek, ”Hayal ettiğimiz Süleymaniye’yi inşallah iki yıl sonra, Sulukule gibi çok rahat dolaşabileceğimiz örnek bir proje olacak” dedi. Demir, Süleymaniye’de artık imalathanelerin kurulmasına izin vermeyeceklerini, büyük kamyonların ve araçların girip-çıkmasını istemediklerini de sözlerine ekledi.

26’sı anıt 733 parsel

Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun gereği belirlenen 1’inci, 2’nci ve 3’üncü derece koruma alanlarında kalan Süleymaniye, Yavuzsinan, Mollahüsrev, Demirtaş, Hacıkadın, Hocagıyasettin, Sarıdemir, Kalenderhane mahalleleri 24 Mayıs 2006 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile ”Süleymaniye Yenileme Alanı” ilan edildi. Alanda 26’sı anıt, 319’u tescilli ve 388’i de tescilsiz eser olmak üzere toplam 733 parsel bulunuyor.

Asayiş önemli sorun

Mustafa Demir, ”Eminönü’nün bulunduğu yerler, ciddi bir turizm baskısı altında. Bu bölgenin turizm alanı olması isteniyor fakat biz buna taraftar değiliz. Eminönü’nün gece ve gündüz yaşanılır mekanlara dönüştürülmesi gerekiyor” dedi. Süleymaniye gibi nüfusun gündüz 2 milyona çıktığı gece 10-20 bine düştüğü başka semt olamayacağını ifade eden Demir:”Yıktığımız alanlarda eskiden iş yerleri ve imalathaneler vardı. Gündüz çok yoğun ama akşamları kimseyi bulamazdınız burada. İstanbul’un kalbi olan Süleymaniye’de neredeyse asayiş sıkıntısı var. Hayata geçirdiğimiz proje aynı zamanda bu sorunu da çözecek. Eskiden İstanbul eşrafının, saraylıların, sarayda çalışanların oturduğu Süleymaniye, yakında yürüyerek İstanbul’u solumak isteyenlerin oturabileceği bir mekan olacak” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın