Gezi’nin Çocukları Parkı Açılıyor

Ankara’nın Çayyolu semtinde 31 Mayıs Cumartesi günü, Gezinin Çocukları Parkı açılıyor.

Ankara Çankaya ilçesinde Çayyolu Semt Meclisi tarafından, Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlığı yapılan “Gezinin Çocukları Parkı”nın açılışı yarın (Cumartesi) gerçekleşecek.

Parka ilişkin bilgi veren Çayyolu Semt Meclisi Sözcüsü Muhsin Budaker, “Gezi Parkı’nda ne yaşandı ise parkımızda da o olacak. Parkın bir köşesinde Gezi direnişini simgeleyen gaz bombaları, misketler, maskeler yer alırken, elbette 301 işçimizi yitirdiğimiz Soma işçi cinayetine ilişkin de bir köşemiz olacak” dedi.

Budaker, Soma’dan getirdikleri kömür, madende işçilerin kömür çıkarırken kullandığı aletler, baret vs. yer alacağı Soma köşesinin yanı sıra, 31 Mayıs 1971’de Nurhak’ta katledilen Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan’ı da unutmadıklarını, onlar için de bir köşelerinin olacağını kaydetti.

AİLELER DE AÇILIŞA KATILACAK

Budaker, Gezi direnişinde katledilen Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan ile kalekol yapımını protesto sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu öldürülen Medeni Yıldırım’ı simgeleyen Faruk Tarınç’ın çizdiği ‘Gezi’nin Çocukları’ isimli resmin parka da adını verdiğini söyledi. 8 gencin resimlerinin parkın girişindeki yer alacağını belirten Budaker, üçgen şeklindeki resmin parkın 3 yönünden de görüleceğini ifade etti.

Cumartesi günü saat 12.00-16.00 arasında gerçekleştirilecek açılış etkinliğine, evlatları katledilen ailelerin yanı sıra, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de katılacak. Açılışta Grup Mesel de konser verecek.

Etiketler

1 Yorum

  • tulay-balpinar says:

    hangi 31 mayıs…parkı kapayan, insanları aza boğan ve bununla da gurur duyan bir hükümetle mi…
    yazık ki memleketim belkide kaçıncı kez vicdansızlıkla olan hayat savaşını veriyor…umarım tekrarı olmasın

Bir cevap yazın